W dniu wczorajszym (21.02.2022 r.) z inicjatywy Wójta Gminy Siepraw oraz Radnych Gminy na Sali Konferencyjnej przy Hali Sportowej w Sieprawiu odbyło się wspólne posiedzenie komisji Rady Gminy Siepraw, które dotyczyło zaprezentowanego niedawno przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i Autostrad (GDDKiA) "Studium dla drogi ekspresowej S7 " na odcinku Kraków - Myślenice. W posiedzeniu uczestniczyli również sołtysi oraz zainteresowani mieszkańcy.
Na początku spotkania Wójt Gminy Tadeusz Pitala zaprezentował historyczne próby zlokalizowania trasy S7 oraz Integracyjnej (BDI) od strony Drogi krajowej nr 4 w stronę Myślenic, począwszy od 1963 roku. Omówił również działania Gminy Siepraw, które były odpowiedzią na poszczególne propozycje lokalizacji trasy S7, których na przestrzeni ostatnich 50-60 lat było kilka. Szczególnie zwrócił uwagę na protest przeciwko próbie zlokalizowania BDI przez centrum Sieprawia w 2012 r. Wójt zaznaczył również, że w latach 1991-2000 w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Siepraw istniała rezerwa terenu pod trasę S7 z której zrezygnowano i w nowym PZP już się nie pojawiła.
Następnie Wójt przedstawił prezentację autorstwa GDDKiA dotyczącą koncepcji studium korytarzowego, która jest dostępna na https://www.gov.pl/web/gddkia/szybciej-i-bezpieczniej-dzieki-s7-krakow---myslenice-podsumowanie-spotkania-z-samorzadami . Następnie omówił pismo, które skierował w dniu 10 lutego br. do GDDKiA, a które opiniowało negatywnie warianty trasy przebiegające przez Gminę Siepraw.
Na koniec Wójt przedstawił zapisy ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, która potocznie zwana jest "specustawą drogową". Wg tej ustawy inwestor, którym jest Państwo (GDDKiA) po przeprowadzeniu postępowania może wydać decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Decyzja ta ma szczególny charakter, zawiera rozstrzygnięcia dotyczące wielu kwestii, w szczególności zatwierdza projekt budowlany oraz podział nieruchomości wraz z ustaleniem linii rozgraniczających teren. Co ważne, to właśnie ta decyzja daje możliwość wywłaszczenia nieruchomości pod drogę.
Następnie odbyła się dyskusja, w której głos zabierali Radni oraz Mieszkańcy Gminy. Dominowało przekonanie, że należny oprotestować wszystkie warianty zaproponowane przez GDDKiA. Radni rozważali jaki sposób protestu będzie najbardziej skuteczny. Ustalono, że należy zorganizować jak największą liczbę petycji oraz protestujących mieszkańców i instytucji.
Wójt poprosił Radnych o zajęcie stanowiska w sprawie protestu przygotowanego wspólnie z gminami: Wieliczka, Świątniki Górne, Mogilany i Biskupice. W piśmie tym zanegowane zostały wszystkie warianty korytarzowe, gdyż którykolwiek zostałby zrealizowany to będzie oddziaływał niekorzystnie na jakąś gminę. Radni jednogłośnie poparli podpisanie tak sformułowanego stanowiska. Wójt zobowiązał się do podpisania pisma w najbliższym czasie.
