Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieprawiu
Kierownik Marzena Ignacok - tel. 12 37 21 826
ul. Kawęciny 28, 32 - 447 Siepraw
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieprawiu
Kierownik Marzena Ignacok - tel. 12 37 21 826
ul. Kawęciny 28, 32 - 447 Siepraw
Świetlica Środowiskowa jest placówka wsparcia dziennego, przeznaczona dla dzieci w wieku 5 -16 roku życia mieszkających w Gminie Siepraw. Placówka zapewnia organizację czasu wolnego, pomoc w nauce, organizację zabaw. Prowadzone zajęcia i konkursy oraz zajęcia tematyczne ukierunkowane są na profilaktykę i pomoc dziecku i rodzinie w radzeniu sobie z życiowymi problemami i kryzysami związanymi z relacjami z rówieśnikami, szkolnymi i rodzinnymi.
Kontakt:
Kierownik Świetlicy Środowiskowej Sieprawiu Wioletta Żelazna
Adres: ul. Ks. J. Przytockiego 10, 32-447 Siepraw
Budynek Zespołu Placówek Oświatowych w Sieprawiu
Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.
Stypendium Szkolne przysługuje:
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje:
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego wraz z wymaganymi dokumentami składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich oraz kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - pracownicy socjalni
ul. Kawęciny 28, 32- 447 Siepraw pok. 3
Budynek po byłym Posterunku Policji
Tel. 12 37 21 801, 12 37 21 825, 12 37 21 800 wew. 832
Zgodnie z Art. 9d. 1. Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w Rodzinie podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskiej Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
Procedura „Niebieskiej Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie (art. 9d.2).
Wszczęcie procedury „Niebieskiej Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta” w przypadku powzięcia, w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w Rodzinie (art. 9d. 4.).
Kontakt:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Kawęciny 30, 32- 447 Siepraw pok. 13 (budynek Urzędu Gminy)
Samodzielny referent Celina Michalik
e-mail: cmic@siepraw.pl
tel. 12 37 21 827
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych czy księgarni na terenie całego kraju. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.
W praktyce Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usług telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów rodzinom z co najmniej trójką dzieci:
• w wieku do ukończenia 18 roku życia,
• w wieku do ukończenia 25 roku życia, w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
• bez ograniczeń wiekowych, w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności
Od dnia 1 stycznia 2019 roku Karta Dużej Rodziny przysługuje również rodzicom i małżonkom rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składaniu wniosku o Kartę Dużej Rodziny.
Od dnia 9 czerwca 2021 roku osoby, którym przyznano prawo do Karty Dużej Rodziny i posiadające ważny polski dowód osobisty w przypadku dorosłej osoby oraz posiadające mLegiytymację szkolną w przypadku dziecka mogą wyświetlać Kartę Dużej Rodziny w bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Więcej informacji o Karcie Dużej Rodziny i przysługujących zniżkach można przeczytać na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Znajdują się tam także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny...
OPŁATY
Wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny podlega opłacie w wysokosci 13,00 zł natomiast domówienie tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny podlega opłacie w wysokości 10,00 zł.
Wpłaty z tytułu opłaty za wydanie duplikatu/domówienia tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny należy dokonać na rachunek bankowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieprawiu (np. na poczcie, przelewem bankowym). Potwierdzenie wniesienia opłaty należy dołączyć do wniosku. NUMER KONTA GMINNEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W SIEPRAWIU UL. KAWĘCINY 30, 32-447 SIEPRAW 55 8591 0007 0240 0000 0215 0001 z dopiskiem w tytule wpłaty:
Duplikat Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny oraz dane osoby, dla której duplikat ma zostać wydany/domówienia tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny oraz dane osoby, dla której karta ma zostać wydana.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Kawęciny 30, 32- 447 Siepraw pok. 13 (budynek Urzędu Gminy)
Samodzielny referent Celina Michalik
e-mail: cmic@siepraw.pl
tel. 12 37 21 827
Program Sieprawska Karta Dużej Rodziny skierowany jest do rodzin wielodzietnych zamieszkujących na terenie Gminy Siepraw, posiadające Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. W ramach programu przewidziane są dopłaty do jednego zakupionego biletu imiennego, okresowego komunikacji publicznej dla dzieci i młodzieży pobierających naukę w szkołach ponadgimnazjalnych/ponadpodstawowych lub studiujących w wysokości 30% kosztów biletów okresowych.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Kawęciny 30, 32- 447 Siepraw pok. 13 (budynek Urzędu Gminy)
Samodzielny referent Celina Michalik
e-mail: cmic@siepraw.pl
tel. 12 37 21 827
Dodatek mieszkaniowy przysługuje:
Dodatek mieszkaniowy przysługuje wymienionym wyżej osobom jeżeli
średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w
okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie
dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w
gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty w gospodarstwie
wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
Kontakt:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Kawęciny 30, 32- 447 Siepraw pok. 13 (budynek Urzędu Gminy)
Dodatek energetyczny przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej.
Odbiorca wrażliwy energii elektrycznej - to osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej.
Kryteria uprawniające do otrzymania dodatku energetycznego:
Wysokość dodatku energetycznego.
Wysokość dodatku energetycznego ogłaszana jest przez ministra właściwego do spraw gospodarki, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku na kolejne 12 miesięcy. Wysokość świadczenia uzależniona jest od liczby osób w gospodarstwie domowym.
Od dnia 1 maja 2018 r. do dnia 30 kwietnia 2019 r. wynosi:
Kontakt:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Kawęciny 30, 32- 447 Siepraw pok. 13 (budynek Urzędu Gminy)
Asystent rodziny jest codziennym towarzyszem rodziny, która nie potrafi samodzielnie pokonać różnych trudności życiowych, głównie problemów opiekuńczo-wychowawczych.
Wsparcie asystenta jest przyznawane bez względu na dochód rodziny, nie trzeba spełniać żadnych kryteriów dochodowych. Asystenta rodziny może mieć także przyznana rodzina, z której odebrano dziecko. Jego praca skupia się wówczas na tym, by stworzyć w rodzinie warunki pozwalające na powrót do niej odebranego dziecka.
Asystent rodziny zdobywszy zaufanie rodziny niezaradnej życiowo, wkracza w ich codzienne życie w miejscu ich zamieszkania i stara się wzmocnić ich zasoby, sprawić, by w przyszłości rodzina potrafiła samodzielnie rozwiązywać swoje problemy.
W czasie wspólnych działań z członkami rodziny:
Asystent rodziny spotyka się z rodziną w domu rodziny oraz czasem towarzyszy członkom rodziny do instytucji. Początkowo spotyka się z rodziną często, potem coraz rzadziej. Asystent rodziny prowadzi dokumentację, planuje z rodziną, co i jak zrobić oraz pisze sprawozdania z wykonanych działań. Współpracuje z innymi pracownikami różnych instytucji pracującymi z rodziną dla dobra całej rodziny, a przede wszystkim, aby dzieci czuły się dobrze i bezpiecznie w rodzinie.
Asystentura rodziny w zakresie wsparcia kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”
Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz.U. z 2016 roku poz.1860), zwanej dalej ustawą „Za życiem”, poszerzył się obszar działań asystenta rodziny poprzez przypisanie mu funkcji koordynatora kompleksowego wsparcia (poradnictwa) dla kobiet w ciąży i ich rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w ciąży powikłanej, kobiet w sytuacji niepowodzeń położniczych oraz wsparcia rodzin dzieci, u których zdiagnozowano „ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, która powstała w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu”. Ponadto do działań asystenta należy współpraca z innymi służbami z różnych systemów, w tym z podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych, pracującymi na rzecz kobiety w ciąży i jej rodziny.
Każda kobieta w ciąży i jej rodzina może skorzystać z pomocy i wsparcia asystenta rodziny.
Asystent rodziny:
Przykładowe formy wsparcia oferowane przez asystenta rodziny:
Kontakt:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Asystent rodzinny Wioletta Żelazna (tel. 798 764 389)
ul. Kawęciny 28, 32- 447 Siepraw pok. 3
Budynek po byłym Posterunku Policji
Tel. 12 37 21 801, 12 37 21 825, 12 37 21 800 wew. 832
BŁĄÐ: nie znaleziono widgetu o nazwie airly
Na skróty