Czcionka

WYDARZENIA 


Informacje dotyczące działalności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sieprawiu znajdują się na stronie internetowej:   https://gokis.siepraw.pl/

W niedzielę 5 stycznia na Sali konferencyjnej odbył się Dzień Seniora w Sieprawiu. W wydarzeniu udział wzięło około 90 seniorów z naszej Gminy. Podczas wydarzenia wystąpiła Schola Rodzinna z Parafii w Sieprawiu, goście mieli okazję złożyć sobie życzenia, kolędować i wspólnie się bawić. Odbyło się również uroczyste wręczenie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dla osób, które przeżyły 50 lat w związku małżeńskim.

W dniach 24-26 stycznia w Sieprawiu odbyły się XIV Warsztaty Gospel. Na tegoroczne wydarzenie do naszej Gminy przyjechało 263 wokalistów. Wszyscy oni, podzieleni na grupę starszą (231 uczestników) i młodszą (32 uczestników), przez trzy dni uczestniczyli w warsztatach wokalnych kierowanych przez Tulę Lynch oraz Ruth Waldron. Dzieci miały również okazję brać udział w zajęciach tanecznych prowadzonych przez Tomasza Worwę. Próby wokalne odbywały się na Sali Konferencyjnej oraz w Domu Kultury (grupa młodsza). Uczestnicy, którzy przyjechali do nas z różnych zakątków kraju mieli możliwość skorzystania z noclegu w budynku ZPO w Sieprawiu.
Trzydniowe warsztaty zakończyły się niedzielnym Koncertem Finałowym, który zgromadził pełną widownię. Na scenie wystąpili wszyscy uczestnicy warsztatów wraz z instruktorkami i sekcją muzyczną. Podczas koncertu odbyła się zbiórka charytatywna na rzecz Szymona Janowskiego z Krzywaczki, chorującego na zespół Di George'a oraz mózgowe porażenie dziecięce.
W tegorocznych warsztatach aktywnie udział wzięła grupa wokalistów w partnerskiej Gminy Spiŝský Štvrtok ze Słowacji. Na koncercie finałowym gościliśmy natomiast delegację zarówno ze Słowacji, jak i z Gminy Beclean z Rumunii.
Relacja fotograficzna z wydarzenia dostępna na: https://www.facebook.com/sieprawgospel
/fot. Arkadiusz Żak, Friend of Adventures/

W niedzielę 1 marca na Hali Sportowej w Sieprawiu odbył się piąty turniej w ramach III Otwartego Grand Prix Powiatu Myślenickiego w szachach "SZACHY NIEDZIELĄ". Organizatorami wydarzenia byli Myślenicka Akademia Talentów, Ognisko TKKF w Dobczycach oraz GOKiS w Sieprawiu.
Cały cykl III Grand Prix Powiatu Myślenickiego składa się z 9 turniejów, które odbywają się średnio co miesiąc, zawsze w innej gminie. W każdym z turniejów uczestnicy cyklu zbierają punkty do klasyfikacji generalnej. W ogólnej tabeli końcowej będą brane pod uwagę punkty z 7 najlepiej rozegranych turniejów.
W tym dniu naszą Gminę odwiedziło 137 uczestników z całego powiatu. Z naszej Gminy wystartowało 16 szachistów - 3 zawodników w grupie A OPEN FIDE, 3 zawodników w grupie B (2005-2009) oraz 10 zawodników w grupie C (2010 i młodsi). W turnieju sieprawskim, oprócz klasyfikacji generalnej przeprowadzona została osobna klasyfikacja dla uczestników z Gminy Siepraw. Wyniki z niedzielnego turnieju dostępne są na stronie: https://bit.ly/2TfspF4.
Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników, a w szczególności dla Andrzeja Bętkowskiego z Gminy Siepraw, który zdobył I miejsce w grupie A OPEN FIDE!

W pierwszy weekend ferii zimowych odbyły się w Sieprawiu XIII Warsztaty Gospel. Wzięło w nich udział ponad 200 uczestników. Warsztaty trwały od piątkowego popołudnia, zakończyły się natomiast koncertem finałowym w niedzielę. Zajęcia odbywały się w budynku ZPO i na hali sportowej w Sieprawiu oraz w budynku Domu Kultury, gdzie w tym roku zorganizowane zostały warsztaty dla grupy dziecięcej. Instruktorami XIII edycji wydarzenia byli Gerald T. Smith (USA), Wayne Ellington (Wielka Brytania) oraz Tula Lynch (Wielka Brytania). Dodatkowo zajęcia taneczne poprowadził dla dzieci Tomasz Worwa.

W niedzielę 13 stycznia odbył się koncert finałowy Warsztatów. Wydarzenie miało charakter charytatywny – podczas koncertu odbyła się zbiórka na rzecz Fundacji Okno Nadziei.


Nagranie z całego koncertu można obejrzeć pod linkiem: https://www.facebook.com/sieprawgospel/videos/2230...

Więcej zdjęć na fanpage’u Warsztatów: https://www.facebook.com/sieprawgospel/

W niedzielę 20 stycznia na sali konferencyjnej w Sieprawiu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Seniora. Wydarzenie rozpoczęło się wspólną modlitwą, życzeniami i dzieleniem się opłatkiem. Na gości czekał poczęstunek oraz ciepłe danie. Podczas spotkania wystąpił Zespół Bonjour, z kolędą na ustach uczestników odwiedziła Grupa Folklorystyczna "Sieprawianie", która wręczyła gościom słodkie upominki. Nie zabrakło też miejsca na wspólną zabawę taneczną. W wydarzeniu udział wzięło około 70 Seniorów z Gminy Siepraw.
Spotkania opłatkowe kierowane do osób starszych stanowią w naszej gminie tradycję, odbywają się co roku w styczniu w Sieprawiu oraz w Czechówce lub Zakliczynie.



27 stycznia na sali konferencyjnej w Sieprawiu odbył się koncert Orkiestry Dętej. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta w Sanktuarium bł. Anieli Salawy odprawiona w intencji „Sieprawianki”. Koncert stanowił otwarcie roku jubileuszowego, w 2019 bowiem Orkiestra Dęta z naszej gminy obchodzi 100-lecie działalności, a Kapelmistrz „Sieprawianki” pan Dezyderiusz Boroni 20-lecie pracy artystycznej.
Koncertowy repertuar Orkiestry składał się głównie z kolęd i pastorałek. Podczas wydarzenia doszło również do oficjalnego przekazania Ośrodkowi Kultury z rąk Prezesa Stowarzyszenia LGD Turystyczna Podkowa symbolicznych czeków na wykonanie trzech zadań w ramach realizacji projektów grantowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.



9 marca na sali konferencyjnej w Sieprawiu odbył się 5. turniej w ramach II Otwartego Grand Prix Powiatu Myślenickiego w Szachach. Konkurs zorganizowali i przeprowadzili działacze i sędziowie z sekcji szachowej dobczyckiego TKKF przy wsparciu Ośrodka Kultury i Sportu w Sieprawiu. W wydarzeniu udział wzięło 123 uczestników z różnych miejscowości powiatu myślenickiego (dzieci, młodzież i dorośli), w tym 19 zawodników z Gminy Siepraw. Podczas turnieju wyodrębnione zostały osobne kategorie dla uczniów z ZPO w Sieprawiu oraz dla zawodników z terenu Gminy Siepraw.

Zgodnie z wielkanocną tradycją również w tym roku w Gminie Siepraw odbył się Konkurs Palm. Prace można było oddawać w Domu Kultury do 9 kwietnia. W tegorocznym konkursie udział wzięło 38 palm z po-działem na następujące kategorie: prace grupowe (osobno grupy szkolne oraz rodziny) i prace indywidualne (osobno klasy I-III, klasy IV-VII oraz klasy VII-VIII i gimnazjum). Palmy zostały ocenione przez komisję składającą się z przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Zakliczyna, Stowarzyszenia Zakliczyn na Dziś i na Jutro, Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Czechówce, Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Sieprawkiej oraz przez instruktora zajęć plastycznych prowadzonych w Domu Kultury.
Przy ocenie pod uwagę brane były następujące kryteria: kompozycja palmy, staranność i pracochłonność wy-konania oraz użyte materiały. Wyniki opublikowane zostały dnia 15 kwietnia na stronie internetowej Gminy Siepraw. Rozdanie nagród odbyło się w Niedzielę Palmową 14 kwietnia w Kościołach w Sieprawiu i Zakliczynie.

Wraz z początkiem maja w Domu Kultury w Sieprawiu zagościła poezja. W dniach 6 i 7 maja odbył się bowiem finał Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Wiersze, które lubimy”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele szkół z terenu Gminy Siepraw, który zwyciężyli w szkolnych eliminacjach konkursu.
Przegląd gminny przebiegał z podziałem na dwa turnieje: poezja i wywiedzione ze słowa oraz na kategorie wiekowe: klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII i gimnazjum. W ślad za tematyką tegorocznego konkursu uczestnicy przedstawili różnorodne teksty literackie. Występy ocenione zostały w oparciu o dobór repertuaru, interpretację utworu, prezentację tekstu i ogólny wyraz artystyczny.
Gratulujemy wszystkim laureatom naszego dwudniowego przeglądu oraz pozostałym uczestnikom, którzy wzięli udział zarówno w gminnych jak i wcześniejszych szkolnych eliminacjach konkursu. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

25 maja w naszej gminie odbyła się szósta edycja Biegu Sieprawska Piątka. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej, która towarzyszyła nam przez znaczną część maja, w sobotę pogoda znacznie się poprawiła i wy-darzenie mogło odbyć się zgodnie z planem.
 Jak co roku podczas Sieprawskiej Piątki odbyły się biegi na czterech dystansach: 500m i 1000m dla dzieci, 2000m dla młodzieży oraz bieg główny na 5km. Łącznie we wszystkich biegach udział wzięło 296 osób. Tego dnia gościliśmy u siebie biegaczy z całego województwa, odwiedziło nas również kilku sąsiadów z Ukrainy. Nasza gmina mogła pochwalić się swoją własną mocną reprezentacją. Łącznie we wszystkich biegach udział wzięło około 150 zawodników z Gminy Siepraw. Wśród tych osób znaleźli się przedstawiciele działającej od dwóch lat grupy biegowej Sieprawska Piątka, która regularnie spotyka się na wspólnych treningach bie-gowych i ogólnorozwojowych oraz reprezentuje naszą gminę na zawodach w całej Polsce. Szczególnie mocna reprezentacja Sieprawia startowała w biegach dla dzieci i młodzieży. Na tych dystansach znaczną większość biegaczy stanowili uczniowie szkół z naszej gminy. Co więcej, podium w biegach dla młodszych zdecydowanie zostało opanowane przez naszych mieszkańców. Młodzież z Sieprawia nie tylko osiągnęła świetne wyniki na wszystkich dystansach, ale zaprezentowała też zdrową rywalizację i walkę fair play.
 Wydarzenie trwało od godziny 8:00 (otwarcie biura zawodów) do godziny 15:00. Trasa biegu główne-go przebiegała ulicami centrum Sieprawia, biuro zawodów znajdowało się natomiast na terenie Słonecznego Parku. Przed startami biegów trenerzy sportowi zadbali o rozgrzewkę i dobre przygotowanie uczestników. Każda z osób startujących w Sieprawskiej Piątce na mecie otrzymała pamiątkowy medal. Po biegach na uczestników czekał poczęstunek z grilla oraz dania regionalne przygotowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Czechówce.
 Szósta edycja Sieprawskiej Piątki nie odbyła by się bez wsparcia licznych instytucji, firm i partnerów prywatnych, którzy już od kilku lat angażują się w pomoc przy organizacji Biegu Sieprawska Piątka. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i realizację wydarzenia. Organizatorzy pragną również serdecznie pogratulować wszystkim zawodnikom z naszej gminy. Dziękujemy, że towarzyszycie nam już szósty raz i mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w rów-nie licznym, a może jeszcze szerszym gronie!
Galerię zdjęć z VI Biegu Sieprawska Piątka można znaleźć na profilu facebookowym Ośrodka Kultury i Sportu w Sieprawiu.



Miesiąc czerwiec rozpoczyna się dniem, na który czekają wszystkie maluchy. Nie zapomina o tym również Ośrodek Kultury i Sportu, który co roku we współpracy ze szkołami z terenu naszej gminy organizuje Gminny Dzień Dziecka. W tym roku odchody święta najmłodszych odbyły się 2 czerwca przy Szkole Podstawowej w Czechówce.
Na uczestników czekały zabawy i różnorodne atrakcje. Dzieci miały okazję wziąć udział w animacjach z Wiolinką i Bemolem oraz aktywnie uczestniczyć w pokazach tanecznych grupy BLACK and WHITE. Podczas wydarzenia na scenie zagościli uczniowie Szkoły w Czechówce, który przygotowali specjalny program artystyczny. Zabawie towarzyszyła loteria fantowa i wiele atrakcji – dmuchańce, przejazdy na kucyku, dania z grilla, lody i słodkości.

Relację z wydarzenia można obejrzeć pod adresem:



W tym roku działający w naszej gminie Zespół Angeli obchodzi jubileusz 20-lecia działalności. Z tej okazji 23 czerwca spotkaliśmy się wspólnie na koncercie dziękczynnym w Starym Kościele w Sieprawiu. Na scenie wystąpili byli i obecni członkowie zespołu wraz z gościnnym towarzystwem dwójki dziecięcych wokalistów. Zespołowi akompaniowała sekcja muzyczna pod kierunkiem Szymona Markiewicza. Po wydarzeniu na wszystkich przybyłych gości czekał słodki poczęstunek.
Pełną relację fotograficzną z koncertu można znaleźć na profilu facebookowym Ośrodka Kultury.

W sobotę 10 sierpnia na Kompleksie Słoneczny Park w Sieprawiu odbył się Piknik. Wydarzenie połączone było z Jubileuszem Orkiestry Dętej "Sieprawianka, która w tym roku obchodzi 100-lecie działalności. Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć w naszej Gminie Góralską Orkiestrę Dętą ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki oraz Orkiestrę Dętą "Hejnał" z Byszyc. Podczas Pikniku usłyszeliśmy oczywiście również Jubilatów. Tego dnia gościliśmy także w Sieprawiu grupę ze Spišskiego Štvrtoku wraz ze Starostą, który osobiście złożył jubileuszowe życzenia naszej Orkiestrze.

Podczas wydarzenia wszyscy zgromadzeni mieli również okazję obejrzeć wystawę Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Sieprawskiej przygotowaną z okazji 20-lecia działalności Stowarzyszenia. Wystawa stanowiła podsumowanie dotychczasowej aktywności organizacji.

Wieczorem wystąpili zespół The Chance oraz K.A.S.A., a po nich scenę przejęli DJ-e. Piknikowi towarzyszyło Holi Święto Kolorów, które zapewniło zabawę kolorowymi proszkami dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy przygotowali również specjalne miasteczko zabaw dla najmłodszych, a ze sceny animacje i konkursy poprowadzili Wiolinka i Bemol.


Relacja z wydarzenia: 


Grupa Folklorystyczna „Sieprawianie” uczestniczyła 25 sierpnia w XII Festiwalu Folklorystycznym w Gminie partnerskiej Spišský Štvrtok. W wydarzeniu udział wzięły dwa zespoły dziecięce, które działają na terenie naszej Gminy partnerskiej oraz cztery zespoły złożone z dorosłych i młodzieży, w tym nasza Grupa Folklorystyczna. Na Festiwalu można było zobaczyć przegląd dorobku słowackiej kultury regionu  etnograficznego Spisz. Festiwal zakończyła zabawa taneczna z folkowym zespołem DORA, a następnie DJ.
Zespół z Sieprawia został bardzo ciepło przyjęty, jak niemal co roku staramy się przybliżyć naszym przyjaciołom ze Słowacji tradycję krakowiaków zachodnich. Na tegorocznym festiwalu zaprezentowaliśmy fragment tradycyjnego kiszenia kapusty. Był to premierowy występ tego przedstawienia, już niedługo, bo 15 września z tym samym programem „Sieprawianie” wystąpią na Festiwalu Turystyczna Sódemka w Krzesławicach. Pan Starosta Stefan Gres miło wspominał jubileusz Orkiestry Dętej Sieprawianka, w którym wraz z Kołem Emerytów brał udział 10 sierpnia. Koło Emerytów Gminy Spišský Štvrtok to inicjatywa mieszkańców, którzy wykonują różnego rodzaju prace rękodzielnicze, gromadzą wiedzę na temat dawnych zwyczajów, można u nich zamówić okolicznościowe wyroby cukiernicze, aktywnie angażują się w lokalne inicjatywy. W nowym roku 2020 nasze Gminy planują wymianę młodzieży, rozmowy partnerskie w tej sprawie zostaną przeprowadzone na jesieni.

1 września w Tenczynie odbyły się XXI Dożynki Powiatowe. W wydarzeniu udział wzięła również Gmina Siepraw. Naszą gminę reprezentowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich w Czechówce oraz panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zakliczyna. Jak nakazuje tradycja, grupa dożynkowa upiekła wiejski chleb, przygotowała wieniec ze zboża i polnych kwiatów oraz ośpiewała go dziękując za tegoroczne zbiory, prosząc o urodzaj w przyszłym roku i życząc pomyślności gospodarzom i wszystkim zebranym gościom. Na scenie naszej reprezentacji towarzyszył również Wójt Gminy Siepraw Tadeusz Pitala.

Galerię zdjęć z wydarzenia możecie obejrzeć na stronie Dziennika Polskiego:  https://bit.ly/2k8B6m5.

fot. Dziennik Polski

Sieprawski Bieg Przełajowy 21 września 2019r.

W ostatnią sobotę kalendarzowego lata na Górze Rusinki został zorganizowany Pierwszy Sieprawski Bieg Przełajowy. Wykorzystując fantastyczne warunki terenu uczestnicy już na pierwszym odcinku biegu rozpoczęli zmagania nie tylko pomiędzy sobą ale z przeszkodami które wymagały odwagi, silnej woli i determinacji.  Sieprawski Bieg Przełajowy był pierwszym wydarzeniem biegowym jakie zagościło na Górze Rusinki i stoku narciarskim Siepraw – ski. Dzięki zaangażowaniu całego sztabu opracowującego przeszkody uczestnicy mogli poczuć adrenalinę i dreszczyk emocji zmagając się z kolejnymi przeszkodami których łącznie na nieco ponad 3 kilometrowej trasie było 17. Pomimo ogromnego wysiłku fizycznego jaki uczestnicy włożyli w pokonanie całej wymagającej trasy na mecie biegu nie brakowało uśmiechów i zapewnień że była to także dla nich dobra zabawa. Najszybciej na mecie zameldował się Rafał Szczurek z Konar pokonując trasę w 20 minut i 48 sekund. Najlepszymi uczestnikami z Gminy Siepraw była Małgorzata Drabik – Słomka  z Łyczanki (28:36)  oraz Maciej Baran z Sieprawia (22:50). Zaraz po zakończeniu zmagań i wręczeniu pamiątkowych statuetek  w kategorii OPEN swoją przygodę z biegiem przełajowym rozpoczęły dzieci i młodzież. Dzieciaki nas nie zawiodły pokazały wolę walki i chęć pokonania każdej przeszkody bez marudzenia. Najlepszy wynik wybiegała Zuzanna Syrek z Olszowic należąca do Grupy Biegowej Sieprawska 5. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy na kolejne wydarzenia biegowe czyli Sieprawską 5 która tradycyjne odbędzie się pod koniec maja.
Serdecznie dziękujemy za okazane nam wsparcie i pomoc zarówno indywidualnym osobom jak i organizacjom:  Komendantowi i Druhom OSP Gminy Siepraw, team Activ Academy na czele z Piotrem i Agnieszką Koteja, Pracownikom Urzędu Gminy i GOKiS, Wolontariuszom z Czechówki i Zakliczyna, Stok Narciarski Siepraw Ski, Bar Smaczek Siepraw, Panu Krzysztofowi Poznańskiemu.
Pomysłodawcą organizacji wydarzenia biegowego pn. Sieprawski Bieg Przełajowy jest Pan Konrad Sołtys który na stałe dołączył do zespołu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sieprawiu jako menager odpowiedzialny za produkcję wydarzeń artystycznych i sportowych.  „Sieprawski Bieg Przełajowy” taki tytuł ma projekt który otrzymał dofinansowanie w ramach grantu  na „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”  objętego Programem Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

21 stycznia odbył się Dzień Seniora w Czechówce. Jak co roku spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem, kolędowania i wspólnej zabawy. Wydarzenie swoim koncertem uświetnił dziecięcy zespół instrumentalny wraz z chórem ze Szkoły Podstawowej w Czechówce.
W ostatni weekend miesiąca Sieprawianie spotkali się natomiast podczas Dnia Seniora w Sieprawiu. Opłatek był okazją do wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – w tym roku odznaczenie otrzymało sześć par z Gminy Siepraw. 28 stycznia odbyły się również Jasełka „Starcie dwóch mocy” w wykonaniu dzieci i młodzieży z całej gminy pod kierownictwem ks. Wojciecha Gazdowicza oraz Katarzyny Gancarz.

Ferie dla wielu z nas to czas odpoczynku i regeneracji sił. Są jednak i tacy, którzy spędzają je aktywnie, niekoniecznie uprawiając sporty zimowe…
Już od dwunastu lat pokaźna grupa zapaleńców decyduje się spędzić jeden z feryjnych weekendów w Sieprawiu podczas Warsztatów Gospel. W tym roku grupa ta  liczyła około 270 osób.
XII Warsztaty Gospel w Sieprawiu odbyły się w dniach 9-11 lutego. Tegoroczne warsztaty chóralne poprowadzili instruktorzy z Wielkiej Brytanii – Colin Williams oraz goszczący już wielokrotnie w Sieprawiu Colin Vassell. Od kilku lat równolegle do sieprawskich  warsztatów wokalnych odbywają się również warsztaty bębniarskie, które w tym roku poprowadził Marcel Zambrzycki.
Tegoroczni uczestnicy przyjechali z różnych zakątków Polski. Znaczną część z nich stanowiły osoby z Małopolski, do Sieprawia przyjechali jednak również uczestnicy z Podkarpacia czy ze Śląska. Tym razem duży odsetek gości stanowiły zorganizowane chóry. Jak co roku organizatorzy zapewnili części z uczestników możliwość noclegu.
Warsztaty rozpoczęły się w piątkowe popołudnie rejestracją oraz pierwszymi próbami chórzystów i bębniarzy. Sobota upłynęła na wielogodzinnych próbach, zakończyła się natomiast dedykowaną uczestnikom i uświetnioną ich śpiewem Mszą Świętą w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu. Niedziela stanowiła trzeci dzień intensywnych prób, będąc jednocześnie zwieńczeniem wysiłków chórzystów i bębniarzy.
O godzinie 17:30 w hali sportowo-widowiskowej w Sieprawiu odbył się bowiem koncert finałowy warsztatów, do którego uczestnicy przygotowywali się przez cały weekend. Na scenie przed salą pełną widowni stanęły wszystkie osoby biorące udział w warsztatach. Koncert chórzystów został wzbogacony występem bębniarzy, którzy mieli okazję zagrać wspólnie z chórem i resztą instrumentalistów. Orkiestrę poprowadził dyrygent, który już od 12 lat współtworzy sieprawskie warsztaty – Szymon Markiewicz. Tradycją stało się, iż koncertom finałowym Warsztatów Gospel w Sieprawiu towarzyszy zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. W tym roku wolontariusze zbierali datki na rzecz dwuletniego Franciszka, mieszkańca Gminy Siepraw, który od dnia narodzin spędza znaczną część swojego dzieciństwa w szpitalu, zmagając się z trudnymi do zdiagnozowania chorobami.
W tym roku Warsztaty Gospel w Sieprawiu odbyły się już po raz dwunasty. Była to edycja wyjątkowa – choć przyjechało jedynie 270 osób (raczej aż 270!), liczba zarejestrowanych uczestników po raz pierwszy osiągnęła pułap 320 osób. Jest to dla Sieprawia dobry znak, oznacza bowiem, że sieprawskie Warsztaty Gospel z roku na rok przyciągają coraz więcej ludzi. Coraz więcej osób przyjeżdża również na koncert finałowy, dając się zarazić muzyką Gospel.

Jak co roku tuż przed Świętami Wielkanocnymi  odbył się w naszej gminie Konkurs Palm. W tym roku udział wzięło 29 prac. Palmy oceniane były przez jury powołane przez GOKiS w dwóch kategoriach – prace grupowe oraz indywidualne – w poszczególnych przedziałach wiekowych.  Ocenie podlegały: staranność i pracochłonność pracy, kompozycja palmy oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. Oficjalne ogłoszenia wyników oraz rozdania nagród odbyły się 25 marca w kościołach w Zakliczynie i Sieprawiu. Cieszymy się, że z roku na rok udaje się w Sieprawiu kultywować tradycje wielkanocne i mamy nadzieję, że również za rok spotkamy się wspólnie podczas kolejnego konkursu palm.

W dniach 14 i 15 maja w Domu Kultury w Sieprawiu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Bądź wierny. Idź. W etapie gminnym udział wzięli laureaci przeglądów szkolnych, zorganizowanych w każdej z pięciu placówek oświatowych. Tematami przewodnimi tegorocznego konkursu były 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Konkurs w poszczególnych kategoriach wiekowych podzielony był na turniej recytatorski (utwory poetyckie) oraz turniej „wywiedzione ze słowa” (proza, utwory muzyczne, kolaże literackie). W dniu 14 maja odbył się przegląd dedykowany dla klas I-III, 15 maja natomiast dla klas VII i uczniów gimnazjum. Łącznie w konkursie recytatorskim udział wzięło 71 osób. Występy dzieci oceniane były pod kątem następujących kryteriów: dobór tekstów w odniesieniu do możliwości wykonawczych recytatora, interpretacja tekstu, prezentacja tekstu (dykcja, ruch sceniczny), ogólny wyraz artystyczny. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc w każdej z kategorii wiekowych w obu turniejach otrzymali nagrody w formie bonów do sklepu Empik oraz słodkich upominków. Laureatów konkursu usłyszeć będzie można w listopadzie podczas odchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

26 maja 2018 roku odbyła się w naszej gminie V edycja Biegu Sieprawska Piątka.
Impreza organizowana przez GOKiS już od pięciu lat kierowana jest do mieszkańców Sieprawia oraz miłośników biegania z całej Polski. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku udział wzięło w niej łącznie 303 uczestników. Biegi zorganizowane były na dystansach 500m (dzieci w wieku 7-9 lat), 1km (dzieci 10-13 lat), 2km (młodzież  14-16 lat) oraz 5 km (od 17 roku życia). Każdy z uczestników otrzymał przy rejestracji pakiet startowy, a po ukończeniu biegu pamiątkowy medal. W ramach przygotowania do startu biegacze mogli wziąć udział w ćwiczeniach rozciągających prowadzonych przez Active Academy. Nad bezpieczeństwem na trasie biegu głównego czuwały jednostki OSP Gminy Siepraw, Policja Powiatowa z Myślenic oraz Maltańska Służba Medyczna. W organizację wydarzenia jak co roku zaangażowali się również wolontariusze z sieprawskiego gimnazjum.  
Mimo niesprzyjających prognoz pogoda podczas wydarzenia dopisała. Po ukończeniu biegów uczestnicy mieli okazję zregenerować swoje siły dzięki daniom z grilla oraz potrawom i ciastom regionalnym przygotowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Czechówki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zakliczyna.
Tegoroczna edycja była dla naszej gminy szczególna. Po raz pierwszy bowiem w biegu udział wzięła nasza własna sieprawska reprezentacja. Grupa Biegowa Sieprawska Piątka oprócz czynnego udziału w biegu zachęcała również mieszkańców gminy do dołączenia do wspólnych treningów.

W tym roku gminne obchody Dnia Dziecka zorganizowane zostały 3 czerwca w Sieprawiu na terenie Kompleksu Sportowego „Słoneczny Park”. Program, choć kierowany głównie do dzieci i młodzieży, gwarantował dobrą zabawę wszystkim uczestnikom, również tym starszym.
W tym dniu gościliśmy w Sieprawiu zespół BLACK and WHITE – uczestników Mam Talent, You Can Dance i Got To Dance, którzy zagwarantowali wspaniałe show taneczne. Dzieci miały okazję nie tylko podziwiać ich występy, ale również zatańczyć z zespołem na scenie, nauczyć się podstawowych kroków, a nawet zademonstrować swoje własne umiejętności. Swoim talentem pochwaliły się również dziewczynki z grup Zakręcone Baletnice i Słodkie Laleczki, które w czasie cotygodniowych zajęć w Domu Kultury pod kierunkiem Galyny Koval przygotowały wspaniałe pokazy baletowe.
Podczas niedzielnego spotkania nie zabrakło też animacji i wspólnej zabawy. Przez całą imprezę dzieci mogły bawić się z duetem Duo Paulo, który zorganizował maluchom wspólną rozrywkę oraz pokazy magi. Każdy z uczestników miał też szansę wziąć udział w konkursach sprawnościowych i rodzinnej grze Jaka To Melodia, otrzymując za udział nagrody i słodkości. Nie zabrakło też wymalowanych buziek, dzięki czemu każdy maluch mógł spędzić Dzień Dziecka na swój własny, oryginalny sposób.
Na pragnących silniejszych przeżyć czekała Wirtualna Rzeczywistość, która sprawiła, że każde dziecko mogło poczuć się jak na prawdziwym Rollercoasterze. Dla tych, którzy chcieli spędzić swoje święto w sportowym duchu Rodzinny Klub Sportowy Rakieta zapewnił lekcje tenisa ziemnego, a Active Academy konkurencje na torze przeszkód. Specjalnie na Dzień Dziecka pokaz kickboxingu przygotowała również Akademia Sztuk Walki FIGHTER z Mogilan. Dobrą zabawę zapewniła też dmuchana zjeżdżalnia, a dla wszystkich spragnionych po aktywnej zabawie gości czekały lody i dania z grilla.

26 czerwca 2018 roku w Domu Kultury odbyło się zakończenie I semestru warsztatów tańca ludowego organizowanych w ramach programu Matecznik Tradycji.
Było muzycznie, tanecznie i kolorowo!

Zapraszamy do Domu Kultury na wystawę zdjęć Wojciecha Kowalczyka pod nazwą „Siepraw z lotu ptaka”. Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Sieprawskiej we współpracy z GOKiSem i Biblioteką Publiczną.

Choć może pogoda za oknem na to nie wskazuje, dziś pierwszy dzień wakacji!!! Na dobry początek letniego wypoczynku mamy dla Was zaproszenie na WAKACYJNĄ ZUMBĘ. Zapraszamy w piątek 6 lipca o godzinie 18:00 na scenę plenerową przy LKS Karpaty - pierwsze zajęcia w formie charytatywnej dla Stasia Wincenciaka z Myślenic.

15 lipca odbyły się w Sieprawiu uroczystości z okazji 10 lat współpracy pomiędzy OSP Gminy Siepraw i Spišský Štvrtok. Strażacy z partnerskich gmin wzięli dział w Mszy Świętej w Sanktuarium bł. Anieli Salawy oraz uroczystym apelu przy budynku OSP w Sieprawiu. Następnie odbyły się zawody strażackie, w których konkurowały jednostki z terenu Gminy Siepraw, a goście ze Słowacji zademonstrowali własne manewry strażackie. Podczas wydarzenia zobaczyć można było również pokaz ratownictwa medycznego, przygotowany przez nasze gminne jednostki. Podczas zawodów odbyła się kwesta na rzecz strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, który na krótko przed sieprawskimi uroczystościami uległ wypadkowi. Zawody zakończyły się wspólną biesiadą przy grillu.
Strażaków ze Słowacji gościliśmy w Sieprawiu przez dwa dni. W niedzielę odbyły się uroczystości i zawody strażackie, w poniedziałek natomiast nasi goście mieli okazję zwiedzić Podziemia Rynku w Krakowie, Kościół Mariacki oraz odwiedzić grób bł. Anieli Salawy w Bazylice Franciszkańskiej. Słowacy zostali również przyjęci na wizytę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Po wspólnym obiedzie nasi goście wyruszyli z Krakowa w kierunku Spišskýego Štvrtoku.

W niedzielę 26 sierpnia Grupa Folklorystyczna "Sieprawianie" gościła w partnerskiej Gminie Spišský Štvrtok na Słowacji podczas XI Dni Folkloru. Zespół miał okazję poznać działalność słowackich grup regionalnych oraz zaprezentować własne przedstawienie "Karczma u Mojszego", oparte na folklorze Małopolski.
 
Siepraw współpracuje z Gminą Spišský Štvrtok już od 12 lat. Przedstawiciele obu gmin co roku spotykają się podczas różnych wydarzeń na Słowacji lub w Sieprawiu. W zeszłym roku podczas Pikniku w Sieprawiu gościliśmy w naszej gminie Zespół Folklórna Skupina Štvrtočan, a w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna ze Spišskýego Štvrtoku odwiedziła nas 15 lipca podczas zawodów strażackich.

Upragnione i wyczekiwane, gorące i słoneczne, to… oczywiście wakacje, czas , w którym uczniowie mogą wreszcie odpocząć, poleniuchować, podróżować i bawić się od rana do wieczora. Możliwość aktywnego i radosnego wypoczynku zapewniła dzieciom i młodzieży Gmina Siepraw, tradycyjnie organizując półkolonie letnie od 16 do 26 lipca. Uczestniczyło w nich aż 304 dzieci z terenu naszej gminy. Opiekę nad uczestnikami sprawowało 19 wykwalifikowanych wychowawców, a kierownictwo w poszczególnych placówkach objęły niezawodnie: pani Agata Zduń – Siepraw, pani Natalia Postrzech – Czechówka i pani Renata Nowak-Karcz – Zakliczyn.

Pierwszy dzień półkolonii dzieci spędziły w swoich placówkach, gdzie zostali zapoznani z regulaminem oraz programem półkolonii. W trosce o bezpieczeństwo wychowanków, w każdej placówce odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Policji, którzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się na drogach, podczas wycieczek pieszych i autokarowych oraz zabaw nad wodą. Zostały przypomniane i utrwalone numery alarmowe, a dzieci uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy. Pozostały czas w tym dniu dzieci spędziły na grach i zabawach sportowych.

W pierwszym tygodniu niestety pogoda nas nie rozpieszczała. W związku z ciągłymi opadami program ramowy półkolonii uległ zmianie. Zamiast pobytu na basenie we wtorek, dzieci udały się do Kina Cinema City w Krakowie na film animowany „Iniemamocni 2”. Pochmurną środę dzieci również spędziły w Krakowie, tym razem podziwiając faunę i florę w Ogrodzie Zoologicznym, gdzie największą atrakcją okazały się niewidziane dotychczas pingwiny. Warto jednak wspomnieć, że krakowskie zoo zajmuje powierzchnię 20 ha i mieszka w nim aż 260 gatunków zwierząt. Udało się nam również wziąć udział w pokazie karmienia słoni a najmłodsi dzięki możliwości bliskiego kontaktu ze zwierzętami w Mini Zoo, mogli sami karmić przygotowaną paszą kucyki, lamy, króliczki i inne młode zwierzęta. Najbardziej wytrwali, mimo deszczowej pogody, udali się na Kopiec Piłsudskiego, największy z pięciu istniejących w Krakowie kopców i największy w Polsce, a znajdujący się w pobliżu zoo w Lesie Wolskim. Deszczowe chmury również w czwartek i piątek wymusiły na organizatorach plan zastępczy. Nie zabrakło jednak fajnych pomysłów i ciekawych rozwiązań. W tych dniach dzieci młodsze spędzały czas na zabawach w Gibolandzie czy Parku Zabaw HipiHop w Myślenicach, ale również odwiedziły kino w Dobczycach, oglądając bajkę pt.: "ROCK DOG - PIES MA GŁOS!". Grupy starsze próbowały swoich sił w kręgielni oraz na basenie krytym w Myślenicach. Były też spacery, lody i zabawy w grupach.

Drugi tydzień przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami. W poniedziałek wszystkie grupy udały się do Parku Wodnego w Krakowie, gdzie pod czujnym okiem ratowników i wychowawców, mogły korzystać z przeróżnych atrakcji wodnych, zjeżdżalni, jacuzzi, fontann i bawić się aktywnie w basenach. Kolejne dwa dni dzieci spędziły na basenie w Dobczycach, gdzie korzystały z kąpieli wodnych i słonecznych. Tam też mieli okazję do zabaw i gier ruchowych na obiektach sportowych „Jałowcowa Góra”.

W czwartkowe popołudnie tradycyjnie został zorganizowany piknik na zakończenie półkolonii. Dzieciom młodszym zapewniono atrakcje w wesołym miasteczku, natomiast grupy starsze spędzały czas na basenie. Wszyscy mogli posilić się kiełbaskami z grilla, zjeść watę cukrową i lody. Tego dnia odbył się również półkolonijny festiwal „Twoja twarz wygląda znajomo”, gdzie uczestnicy musieli ucharakteryzować się na wybraną przez siebie znaną osobę. Za najbardziej pomysłowe i najlepsze podobizny, organizatorzy przyznali nagrody rzeczowe.

Ostatni dzień półkolonii to tradycyjnie wyjazd do kina Cinema City w Krakowie. Tym razem dzieci obejrzały film przygodowy „Kuba Guzik”, opowiadający historię sympatycznego, ciekawego przygód chłopca - tytułowego bohatera, jego wiernego przyjaciela i ich niezwykłej lokomotywy. Po powrocie do placówek półkolonia została zakończona.

Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji oraz ciekawego i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Mamy nadzieję, że w pozostały czas wakacji nie zabraknie słońca, a dzieci spędzą go równie aktywnie, ciekawie i przede wszystkim bezpiecznie.

J. Ralska-Lenart

Od niedzieli w Starym Kościele oglądać można wystawę zdjęć ukazującą historię starego kościoła parafialnego w Sieprawiu. To świetna okazja, by zobaczyć jak kościół wyglądał przed pożarem, po pożarze, który miał miejsce 50 lat temu oraz jak wyglądały prace nad odbudową budynku.
Poniżej krótka relacja z otwarcia wystawy.

Za nami Muzyczna Noc Przebojów 2018, która odbyła się na kompleksie sportowo-rekreacyjnym "Słoneczny Park" w Sieprawiu w sobotę 11 sierpnia br. Na szczęście pogoda się wyklarowała i widzowie mogli podziwiać na scenie te uznane i te wschodzące gwiazdy polskiej muzyki. Na początek zaśpiewała dla publiczności Angelika Kot (The Voice of Poland), prezentując swój niewątpliwie duży wokalny talent. Kolejnym wykonawcą był Norbi - uznany na rynku piosenkarz, a przy okazji dziennikarz i prezenter radiowy, który wykonał kilka swoich przebojów w duecie z Michałem Gęsikowskim, niegdysiejszym finalistą polskiej edycji programu "Idol". Po nich wystąpiła prawdziwa gwiazda rocka - zespół Wanda i Banda  z charyzmantyczną i pełną energii wokalistką i liderką zespołu - Wandą Kwietniewską. Występ rockmanów był prawdziwą ucztą dla ucha, szczególnie dla tej części publiczności, która pamięta lata świetności bandu, czyli obecnych 40-sto, 50-cio latków. Mogliśmy usłyszeć największe przeboje zespołu takie jak "Nie będę Julią", "Siedem życzeń", "Kochaj  mnie kochaj" oraz na bis "Hi fi Superstar". Ostatnim występującym wykonawcą była Martyna Pawłowska z zespołem True Colors Cover Band, specjalizującym się, jak sama nazwa wskazuje, w graniu największych przebojów innych zespołów. Całość zakończyła dyskoteka, która trwała do 2.00 w nocy. 






26 sierpnia Stowarzyszenie Przyjaciół Zakliczyna oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Czechówce wzięły udział w XX Dożynkach  Powiatowych w Raciechowicach. Zgodnie z tradycją Panie przygotowały wieniec dożynkowy, upiekły wiejski chleb oraz odśpiewały pieśń  dożynkową, dziękując za tegoroczne plony oraz życząc władzom i  mieszkańcom powiatu urodzaju na przyszły rok.

W imieniu samorządu Gminy Siepraw za plony, przygotowane wieńce i chleb dożynkowy dziękował Wójt Gminy Tadeusz Pitala.


W niedzielę 9 września, w dniu odpustu ku czci bł. Anieli Salawy, przy hali sportowej w Sieprawiu odbył się piknik integracyjny Siepraw Bez Barier. Mieszkańcy Sieprawia spotkali się wspólnie z podopiecznymi Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy i pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kluzeka w Krakowie. Podczas wydarzenia wystąpili Orkiestra Dęta "Sieprawianka", Grupa Folklorystyczna "Sieprawianie" oraz Angelika Kot. Program artystyczny uzupełniły wspólne animacje i zabawy integracyjne.

W dniu 10 listopada br. w Sieprawiu odbyły się Gminne Obchody Święta Niepodległości. Uroczystościom związanym z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszyło poświęcenie tablicy upamiętniającej mieszkańców Sieprawia, którzy zginęli na froncie podczas I Wojny Światowej oraz Pomnika Jana Pawła II i bł. Anieli Salawy. Uroczystościom tym oraz Mszy Świętej w Sanktuarium w Sieprawiu przewodniczył Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.



 Po uroczystościach kościelnych na Hali Sportowej w Sieprawiu odbył się program artystyczny "Niepodległość to znaczy wolność", przygotowany przez uczniów ZPO w Sieprawiu. Młodzież wspólnie ze zgromadzonymi gośćmy odśpiewała hymn Polski oraz uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przywołując historię naszego narodu i wykonując znane pieśni patriotyczne. Po występach wszyscy goście zostali zaproszeni na degustację potraw regionalnych przyrządzonych przez KGW w Czechówce, SIO w Czechówce oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zakliczyna. 
Informacja o udziale Metropolity Krakowskiego ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego na stronach Diecezji: