OD CHWILI OGŁOSZENIA NA OBSZARZE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ STANU ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO, NA PODSTAWIE ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA Z DNIA 13 MARCA 2020 R. WSZYSCY MIESZKAŃCY POWIATU MYŚLENICKIEGO POWRACAJĄCY Z ZAGRANICY SĄ ZOBOWIĄZANI DO ODBYCIA KWARANTANNY I MUSZĄ WSKAZAĆ FUNKCJONARIUSZOWI STRAŻY GRANICZNEJ, ADRES GDZIE BĘDĄ ODBYWAĆ KWARANTANNĘ – WYJAŚNIAMY:
Kwarantanna, zgodnie z Ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych; a kluczowy jest fakt, że osoba poddana kwarantannie nie powinna kontaktować się z innymi osobami.
CO DO ZASADY, KAŻDA Z POWRACAJĄCYCH OSÓB, KTÓRA NIE MA OBJAWÓW ZAKAŻENIA, POWINNA ODBYWAĆ KWARANTANNĘ W DOMU.
DOPIERO PO STWIERDZENIU, ŻE NIE MA WARUNKÓW DO SPEŁNIENIA KRYTERIÓW ODOSOBNIENIA, MOŻE SKORZYSTAĆ Z KWARANTANNY INSTYTUCJONALNEJ NA TERENIE DANEGO POWIATU, KTÓRĄ ZAPEWNIA WOJEWODA ZA POMOCĄ SŁUŻB STAROSTY.
Podstawowe kryterium, które spełnia kwarantanna domowa, to możliwość umieszczenia osoby w odrębnym pokoju/pomieszczeniu. Brak osobnej łazienki dla osoby w kwarantannie domowej, pod warunkiem przestrzegania poniżej podanych zasad, nie jest powodem do rezygnacji z kwarantanny domowej. Czas kwarantanny wynosi 14 dni od dnia następującego po przekroczeniu granicy.
Zasady do przestrzegania przez domowników i osobę poddaną kwarantannie domowej:
PODCZAS kwarantanny DOMOWEJ OBOWIĄZUJĄ NASTĘPUJĄCE ZALECENIA:
- Dwa razy dziennie wykonuj pomiar temperatury ciała, przyjmuj co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, przyjmuj 3-4 lekkostrawne posiłki.
- Przebywaj (całą dobę) w jednym pokoju, w którym nie przebywają inni domownicy.
- Staraj się komunikować z otoczeniem poprzez telefon, komputer, jak najmniej narażając inne osoby na kontakt.
- Inni domownicy NIE powinni zbliżać się do Ciebie bliżej niż na 2 metry.
- Jeśli inna osoba wchodzi do pokoju, w którym przebywasz, powinna założyć maseczkę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik).
- NIE wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz.
- NIE wchodź do innych pomieszczeń zwłaszcza, jeśli ktoś w nich przebywa.
- Jeżeli w mieszkaniu jest wspólna toaleta/łazienka, korzystaj z niej oddzielnie, najlepiej jako ostatni z domowników, myj po sobie urządzenia z których korzystasz, zdezynfekuj WC dostępnymi dla gospodarstw domowych środkami, przed wyjściem umyj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników. Trzymaj przybory toaletowe np. szczoteczkę do zębów w pokoju, w którym odbywasz izolację.
- Często otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz wyjść z pokoju, np. do łazienki, załóż maskę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik).
- NIE korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza.
- Zmieniaj pościel i piżamę co 2 dni, a ręczniki codziennie.
- Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania wkładaj do worka plastikowego w pokoju, a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak aby inna osoba mogła zrobić pranie.
- Śmieci wrzucaj do plastikowego worka (poproś o zawieszenia pustego worka na klamce), a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak aby inna osoba mogła go wyrzucić do śmietnika.
- Używaj oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanek. Powinny być oddzielne tylko dla ciebie.
- Przygotowane posiłki, wodę, leki spożywaj w warunkach izolacji, poproś, aby podano ci je pod drzwi.
- Brudne naczynia wystawiaj za drzwi pokoju, aby inna osoba umyła je w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu, osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem.
JAK SPRZĄTAĆ W MIESZKANIU, W KTÓRYM JEDEN, LUB WIĘCEJ OSÓB ODBYWA KWARANTANNĘ A RESZTA JEST ZDROWA?
- Kilka razy dziennie dezynfekuj poprzez przecieranie chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekcyjnym:
- klamki do drzwi, blaty stołów, uchwyt lodówki, szafek, rączka czajnika, armatura łazienkowa, toalety
i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, piloty telewizyjne, tablety, stoliki nocne, włączniki światła,
- dezynfekcję wykonuj w gumowych rękawiczkach, NIE wycieraj nadmiaru środka dezynfekcyjnego
z powierzchni.
- Pranie ubrań, pościeli:
- pierz rzeczy w oddzielnym wsadzie, bez ubrań innych domowników,
- wysyp ubrania do pralki bezpośrednio z worka, bez ich dotykania,
- ubrania i pościel pierz w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla pranych tkanin, ale nie niższej
niż 60 stopni C, z użyciem detergentu, przez co najmniej 40 min.
- używaj ubrań, które można prać w temperaturze 60⁰C,
- po załadunku pralki umyj lub zdezynfekuj ręce.
NIE wysyłaj rzeczy do pralni.
- Wyrzucanie śmieci
- osoba wyrzucająca śmieci z twojego domu/ mieszkania odbiera worek spod drzwi pokoju w gumowych rękawiczkach, pakuje je w drugi worek, wyrzuca do śmietnika. Po zdjęciu rękawic wyrzuca je, myje lub dezynfekuje ręce.
Przy przestrzeganiu powyższych zasad, jeżeli osoba powracająca z za granicy nie ma objawów zakażenia i nie ma dodatniego wyniku badania w kierunku koronawirusa, domownicy nie podlegają kwarantannie, czyli mogą robić potrzebne zakupy, pracować, z zachowaniem zasady „jeśli nie musisz nie wychodź z domu”.
Powyższe zasady opracowano na podstawie zaktualizowanych (22.03.2020 r.) Zaleceń Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych i Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących postępowania z chorymi zakażonymi SARS-CoV-2, którzy nie wymagają hospitalizacji oraz Zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej dla pacjentów z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych.
Opracowanie: dr Małgorzata Bajer – Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach
Konsultacja: dr hab. med. Dorota Mrożek-Budzyn - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach
