Inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020 po raz pierwszy od dłuższego czasu odbyła się bez klas gimnazjalnych, których ostatni rocznik opuścił mury Szkoły w Sieprawiu w czerwcu br. Jak co roku szkoły przez całe wakacje, a szczególnie pod koniec sierpnia były intensywnie przygotowywane do przyjęcia uczniów. 30 sierpnia br. stan przygotowania placówek oświatowych do nauczania sprawdził Wójt Gminy Tadeusz Pitala wraz ze współpracownikami – Kierownikiem Centrum Obsługi Szkół w Sieprawiu Jolantą Trzaską oraz Sekretarzem Gminy – Michałem Baranem. Swoje szkoły prezentowały Panie dyrektor – Elżbieta Leśniak w Sieprawiu, Anna Smyczek w Łyczance, Stanisława Kasprzycka w Czechówce oraz Renata Nowak-Kacz w Zakliczynie.
    W Szkole Podstawowej w Sieprawiu podczas wakacyjnej przerwy w nauce zamontowano nowoczesne oświetlenie w trzech salach lekcyjnych, ustawiono dwa automaty ze zdrową żywnością dla wygody i bezpieczeństwa uczniów, którzy nie będą musieli  robić drobnych zakupów na zewnątrz. Nową siedzibę na pierwszym piętrze budynku otrzymała Świetlica Środowiskowa, gdzie odmalowano ściany i przeniesiono ze starej lokalizacji meble.
       W Szkole w Łyczance zaszła zmiana na stanowisku dyrektorskim, które od września 2019 obejmuje p. Anna Smyczek na pięcioletnią kadencję. Jedno z pomieszczeń na parterze zaadaptowano na gabinet dyrektorski oraz sekretariat.
    Przez wakacje na parterze w Szkole Podstawowej w Czechówce wyremontowano toalety dla uczniów oraz przystosowano je dla potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Pomieszczenia te zyskały nowoczesny, kolorowy i estetyczny wygląd, tak aby dzieciom korzystało się z nich przyjemnie.
    W Zakliczynie trwa dobudowa dwóch sali lekcyjnych oraz części administracyjnej z pokojem nauczycielskim, sekretariatem i gabinetem dyrektora. Prace z przyczyn obiektywnych potrwają jeszcze kilka miesięcy i będą tak zorganizowane, aby jak najmniej utrudniać naukę w Szkole oraz zapewnić bezpieczeństwo uczniom i pracownikom Szkoły.  Szafki z szatni przeniesiono czasowo na korytarz, a pokój nauczycielski jest urządzony prowizorycznie w jednym z pomieszczeń. W SP w Zakliczynie zamontowano światłowodowe łącze internetowe w ramach rządowego programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna.