INFORMACJA DOTYCZĄCA ZŁOŻENIA WNIOSKU O ZMIANĘ PRZEZNACZENIA DZIAŁKI
1. Co powinienem wiedzieć ?
- Złożenie wniosku o zmianę przeznaczenia terenu w planie nie uruchamia automatycznie żadnego postępowania administracyjnego ani procedury sporządzania zmiany planu. Nie jest określony przepisami termin, w jakim wniosek powinien zostać rozpatrzony.
- Wszystkie wnioski o zmianę przeznaczenia terenu w planie są rejestrowane.
- Zmiana planu może nastąpić wyłącznie w takim trybie, jak sporządzenie nowego planu, czyli po przeprowadzeniu całej procedury planistycznej (określonej w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) poprzedzonej podjęciem przez Radę Gminy Siepraw uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany planu.
- Po rozpoczęciu procedury zmiany planu dla danego terenu, wszystkie złożone i zarejestrowane wnioski dotyczące tego terenu są przekazywane wyłonionym w drodze przetargu projektantom sporządzającym projekt zmiany planu.
- Uzyskanie informacji, czy złożony wniosek o zmianę przeznaczenia w planie został uwzględniony jest możliwe dopiero na etapie wyłożenia projektu zmiany planu do publicznego wglądu. W tym celu należy zapoznać się z projektem planu zamieszczonym na stronie internetowej Urzędu Gminy w Sieprawiu pod adresem: www.siepraw.pl (Aktualności ) jak również osobiście w Urzędzie Gminy w terminie i godzinach podanych w ogłoszeniu „o wyłożeniu planu do publicznego wglądu”
- Jeżeli wnioskowana zmiana nie została uwzględniona, jest możliwe wniesienie uwagi dotyczącej rozwiązań przyjętych w projekcie zmiany planu – w terminie określonym w ogłoszeniu o wyłożeniu do publicznego wglądu. Uwagi rozpatrywane są przez Wójta w terminie nie dłuższym niż 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. O sposobie rozpatrzenia uwag wniesionych do projektu planu rozstrzyga Rada Gminy, podejmując uchwałę w sprawie zmiany planu. Jeżeli wnioskowana zmiana przeznaczenia terenu została uwzględniona, obowiązuje dopiero po uchwaleniu i wejściu w życie zmiany planu tj. 14 dni po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
- Co najmniej raz w kadencji Rady Gminy Siepraw, Wójt dokonuje analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy w celu oceny aktualności miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, biorąc przy tym pod uwagę m.in. złożone wnioski o zmianę przeznaczenia terenu w planie, zarejestrowane w Rejestrze wniosków. Wyniki ww. analizy służą m.in. do ustalenia kolejności sporządzania lub zmiany planów w następnych latach.
2. Kto może załatwić sprawę?
- Osoba fizyczna działająca osobiście lub przez pełnomocnika*.
- Osoba prawna działająca przez swoje organy lub działająca przez pełnomocnika*. Właściwą reprezentację osoby prawnej stwierdza się poprzez jej statut oraz odpowiedni rejestr. Wówczas do wniosku należy dołączyć potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis z właściwego rejestru (np. Krajowego Rejestru Sądowego).
- Jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej działająca przez kierowników bądź osoby upoważnione do reprezentacji zgodnie ze statutem, regulaminem bądź umową lub działająca przez pełnomocnika*
* pełnomocnikiem w postępowaniu administracyjnym może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych.
3. Wymagane dokumenty:
- Wniosek o zmianę przeznaczenia terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy należy złożyć w formie pisma skierowanego do Wójta Gminy Siepraw.
Wniosek powinien zawierać dane składającego wniosek (imię, nazwisko lub nazwę firmy, adres, numer telefonu), a także podpis osoby składającej wniosek lub osoby reprezentującej firmę, a w przypadku działania przez pełnomocnika – dane i podpis pełnomocnika.
Ponadto, z treści wniosku musi wynikać jednoznaczne określenie terenu, będącego przedmiotem wniosku (z podaniem numeru działki, obrębu i adresu nieruchomości) oraz zakres proponowanej zmiany w planie miejscowym. Wskazane jest dołączenie załącznika graficznego z zaznaczonym terenem, którego dotyczy wniosek.
2. Jeżeli działamy przez pełnomocnika, należy dołączyć:
- Oryginał lub odpis pełnomocnictwa
- Potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis z właściwego rejestru (np. Krajowego Rejestru Sądowego) – w przypadku wystąpienia z wnioskiem przez osobę prawną lub upoważnionego przez właściwe organy osoby prawnej pełnomocnika.
- Dowód wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo od każdego stosunku pełnomocnictwa – opłata wnoszona w przypadku ustanowienia pełnomocnika - opłata skarbowa w kwocie: 17 zł – od każdego stosunku pełnomocnictwa.
Opłatę skarbową wnosi się w kasie Urzędu Gminy Siepraw lub przelewem na rachunek : Nr 97 8591 0007 0240 0000 0228 0001 Krakowski Bank Spółdzielczy oddział w Sieprawiu (dowód wpłaty powinien zawierać dane z jakiego tytułu jest dokonana wpłata).
Zwolnione z opłaty skarbowej jest m.in. złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia, jeżeli pełnomocnictwo udzielone jest małżonkowi, wstępnemu, tj. przodkowi w linii prostej (np. rodzicom, dziadkom), zstępnemu, tj. potomkowi w linii prostej (np. dzieciom, wnukom) lub rodzeństwu.
4. Jak wniosek jest rozpatrywany?
Do rozpatrzenia wniosku nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego – gdyż ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie odsyła w tym zakresie do k.p.a. Wniosek taki nie jest zatem wnioskiem w indywidualnej sprawie w rozumieniu kpa., a ma on jedynie charakter postulatywny. Rozpatrzenie takiego wniosku nie jest więc określone żadnym terminem.
Należy we własnym zakresie śledzić informacje i ogłoszenia o rozpoczęciu procedury planistycznej dotyczącej zmiany planu dla danego terenu, a następnie o terminie wyłożenia projektu zmiany planu do publicznego wglądu i terminie przeprowadzenia dyskusji publicznej, zapoznać się z projektem zmiany planu w trakcie jego wyłożenia do publicznego wglądu. W przypadku stwierdzenia, że wniosek został uwzględniony – czekać na uchwalenie i wejście w życie zmiany planu. W przypadku stwierdzenia, że wniosek nie został uwzględniony – złożyć ewentualnie uwagę dotyczącą kwestionowanych rozwiązań przyjętych w projekcie zmiany planu.
5. Odpowiedź na dodatkowe pytania:
Urząd Gminy Siepraw – stanowisko ds. Planowania Przestrzennego, Ochrony Środowiska i Gospodarki Gruntami, pok. 15 – codziennie w godzinach pracy urzędu lub pod nr tel. (12) 372 18 17.