W związku z nasileniem prób wyłudzeń finansowych metodą „na wypadek”, przypominamy o zachowaniu ostrożności w kontakcie z osobami podającymi się za funkcjonariuszy Policji, których zadaniem jest przekazanie informacji o wypadku spowodowanym przez bliską nam osobę.

Oszuści zazwyczaj wykonują połączenia telefoniczne w porze nocnej, przekazując tragiczną wiadomość o spowodowaniu wypadku przez bliskiego, jednocześnie prosząc o przekazanie pieniędzy na kaucję, która krewnemu  pozwoli uniknąć aresztu.

Policja nigdy nie działa w ten sposób, dlatego zawsze weryfikujmy otrzymaną informację, kontaktując się z bliskimi.

Prosimy, by przekazać tę informację w szczególności  osobom starszym, ponieważ są one w szczególności narażone na oszustwa.   

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112