Statystyki podają, że rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. W skali światowej zajmuje on czwarte miejsce na liście, a w Polsce ok. 3500 kobiet słyszy jego diagnozę. Ten rodzaj nowotworu w pierwszym okresie rozwoju przebiega zupełnie bezobjawowo, dlatego warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić w jaki sposób mu zapobiec.

Przypominamy, że na terenie powiatu myślenickiego istnieje możliwość skorzystania z oferty bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), zapobiegających rakowi szyjki macicy. Szczepienia te adresowane są do dziewcząt:

  • urodzonych w 2009 r., za wyjątkiem dziewcząt przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych,
  •  zamieszkujących teren powiatu  myślenickiego,

Punkty, które realizują szczepienia:

  • dla gminy Sułkowice: Przychodnia Medycyny Rodzinnej Sp. z o.o., tel. 12 273 21 73.
  • dla gminy Tokarnia: Praktyka Grupowa Pediatryczno-Internistyczna lekarze E. Bałuk-Syrek & A. Krzywoń Sp. z o. o., tel. 12 274 75 51.
  • dla gmin: Myślenice, Dobczyce, Wiśniowa, Raciechowice, Siepraw, Pcim, Lubień – Specjalmed Sp. z o.o., tel. 12 271 09 00.

Jak się zapisać?

  • telefonicznie z wybraną przychodnią pod jednym ze wskazanych wyżej numerów.

W przypadku sygnału o przekroczonym limicie szczepionek w danej gminie prosimy o kontakt z Wydziałem Zdrowia – tel. 12 372 76 60.

Szczepienia realizowane są ze środków finansowych Województwa Małopolskiego, Powiatu Myślenickiego oraz Gmin: Dobczyce, Sułkowice, Wiśniowa, Lubień.

Więcej informacji o szczepieniach na stronie:  https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/programy-pr... .