O koronawirusie SARS-CoV-2 bez paniki, z respektem –
informacja Starosty Myślenickiego do mieszkańców powiatu


Na dzień 27.02.2020 r. nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Zagrożenie jest oceniane jako niskie, ale na wypadek jego wystąpienia podajemy podstawowe informacje dotyczące postępowania w różnych sytuacjach:
1. Jeżeli NIE wróciłeś z podróży do krajów, gdzie występuje zakażenie wirusem lub NIE miałeś kontaktu z takimi osobami – zachowaj zwykłe środki ostrożności, jak np. w „sezonie grypowym” czyli:

 • ponieważ wirus szerzy się drogą kropelkową (przez kaszel, kichanie i inny kontakt z wydzielinami dróg oddechowych, podobnie jak inne wirusy, np. grypy i część bakterii)  - zachowaj przynajmniej metr odległości od innych ludzi, zwłaszcza tych, którzy kichają, kaszlą i mają gorączkę, unikaj dużych skupisk ludzi;
 • unikaj dotykania oczu, nosa i ust, nie spluwaj w miejscach publicznych;
 • jeżeli kaszlesz – zasłaniaj usta i nos chusteczką, którą potem natychmiast wyrzuć i umyj ręce;jeśli nie masz chusteczki zasłoń się własnym zgiętym łokciem;
 • często i dokładnie myj ręce mydłem. Jeśli masz możliwość - dezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu, minimum 60%, zwłaszcza gdy nie masz możliwości umycia rąk wodą z mydłem.
 • jeśli masz objawy grypopodobne zgłoś się do swojego lekarza POZ.


2. Jeżeli WRÓCIŁEŚ Z PODRÓŻY (!!!) do krajów, gdzie występuje zakażenie wirusem lub miałeś kontakt z takimi osobami (!!!) – zachowaj zwykłe środki ostrożności jak wyżej i dodatkowo:

 • zadzwoń do stacji SANEPID: 12 272 06 06 – tam otrzymasz instrukcje - NIE PRZYCHODŹ OSOBIŚCIE - ZADZWOŃ!
 • obserwuj się przez okres 14 dni, w tym mierz temperaturę (czas rozwoju zakażenia wirusem to 14 dni  od kontaktu); jeżeli minie 14 dni i pojawią się objawy infekcji - prawdopodobnie jest to „zwykła” grypa lub przeziębienie – wtedy kontaktuj się ze swoim lekarzem POZ;
 • jeżeli w tym czasie (do 14 dni od możliwego kontaktu z wirusem) wystąpi gorączka, kaszel, bóle mięśni, osłabienie, duszność, zgłoś się BEZPOŚREDNIO do oddziału zakaźnego myślenickiego szpitala, ul. Szpitalna 2.

NIE ZGŁASZAJ SIĘ DO SZPITALNEGO ODDZIAŁU RATUNKOWEGO!

 • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości ZADZWOŃ do Stacji SANEPID  lub na oddział zakaźny


Generalnie osoby wracające z miejsc gdzie występuje koronawirus SARS-CoV-2 powinny do 14 dni jak najmniej kontaktować się z innymi ludźmi, obserwować się i w razie konieczności korzystać z kontaktu telefonicznego!

TELEFONY KONTAKTOWE:

 • Stacja SANEPID w Myślenicach:  do godz. 1500: 12 272 06 06, po godz. 15.00:  509 693 125, 510 178 338
 •  Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala w Myślenicach: 12 273 03 03
 • Wydział Ochrony Zdrowia Starostwa w Myślenicach: godz. 700 - 1500: 12 372 76 60, po godz. 15.00: 609 734 680
 • Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.


CHROŃ PRZED INFEKCJĄ SAMEGO SIEBIE ALE MYŚL TEŻ O  INNYCH!
 JEŚLI MASZ INFEKCJĘ - NIE ZAKAŻAJ! -  STOSUJ SIĘ DO PODANYCH ZALECEŃ!

Opracowanie: dr Małgorzata Bajer – Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia Starostwa Powiatowego w Myślenicach
Konsultacja: dr hab. med. Dorota Mrożek-Budzyn - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach

Wszelkie zalecenia i procedury mogą ulegać zmianie.