Lekarz Tomasz Bara – Specjalista Medycyny Rodzinnej usystematyzował nam wszelkie często rozbieżne i zmieniające się doniesienia medialne. Dwie ogólne zasady ważne i dla pacjentów i dla placówek szczepiących są następujące:

1. Każdy chętny do szczepienia przeciw COVID – 19, dobrowolnie i w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie własne i zdrowie bliskich podejmuje decyzję o szczepieniu, może dowolnie wybrać sobie placówkę, punkt szczepień w której podda się szczepieniu. Może to być przychodnia POZ, w której się leczy i która zarejestrowała punkt szczepień, może to być punkt szczepień w każdej innej placówce która przystąpiła do Narodowego Programu Szczepień, do której pacjentowi jest bliżej, w której będzie się czuł bezpiecznie – z każdego ważnego dla siebie powodu może zdecydować , gdzie się zaszczepi.
2. Ważne jest zarejestrowanie się w punkcie szczepień, by punkt szczepiący mógł zorganizować prawidłowo w kolejności wiekowej szczepienia.


Dr Bara przedstawił też zasady, jakie będą obowiązywały w punkcie szczepień  w Centrum Medycznym Siepraw:

- Wszyscy pacjenci z rocznika 1941 i starsi którzy chcą się zaszczepić , powinni w terminie od 15.01.2021 zgłaszać chęć zaszczepienia pod numerem telefonu 12 274 61 22, podając: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania i koniecznie numer telefonu, na który pracownicy Centrum powiadomią o terminie szczepienia.

- Nie będzie potrzebne E skierowanie, nie trzeba go wyszukiwać w Indywidualnym Koncie Pacjenta,
ani też drukować, bo to za pacjentów wykona przychodnia. Należy pamiętać, że na dzień dzisiejszy e-skierowania na szczepienie mają już wygenerowane wszyscy pacjenci z rocznika 1941 i starsi. Od przyszłego tygodnia takie skierowania zostaną automatycznie wygenerowane w systemie dla roczników 1942 – 1951. To właśnie te grupy wiekowe będą szczepione w pierwszej kolejności.

- O terminie szczepienia pacjent zostanie powiadomiony telefonicznie.

- Personel medyczny zadba o zachowanie wszelkich procedur i zasad bezpieczeństwa pacjentów.

- Na szczepienie należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

- Pierwsza grupa osób szczepionych często potrzebuje opieki osoby bliskiej u lekarza, w przypadku wypadku wizyty  związanej z badaniem przed szczepieniem pacjent może przyjść z opiekunem.

- Przed szczepieniem każdy pacjent musi przedstawić lekarzowi wypełnioną ankietę i oświadczenie (zgodę RODO), najlepiej wypełnić je spokojnie w domu korzystając z pomocy bliskich, wypełniona ankieta i oświadczenie są niezbędne do wykonania szczepienia.

- Pamiętajmy, aby zostać zaszczepionym należy przejść kwalifikację, jeśli czujemy się źle, mamy objawy infekcji, a mamy już ustalony termin szczepienia, nie uzyskamy kwalifikacji do szczepienia, niepotrzebnie blokujemy termin, w takim przypadku należy skontaktować się z rejestracją. Podobnie jeśli w przeszłości po podaniu szczepionki wystąpił u nas wstrząs anafilaktyczny (nagła uogólniona reakcja uczuleniowa) powinniśmy zaszczepić się w szpitalu. Nie zgłaszamy się do punktu szczepień w przychodni. Szpitale rozpoczną szczepienia populacyjne po zaszczepieniu tzw. „grupy zero” (czyli personelu medycznego).

- Dla wszystkich, także dla personelu szczepiącego jest to sytuacja nowa, program szczepień dopiero się rozpoczyna, pierwsze trzy tygodnie szczepień to czas, w którym punkt szczepień określi swoje możliwości prowadzenia szczepień w praktyce.


Druki ankiety i oświadczenia można wydrukować –  znajdują się w załącznikach poniżej.
Jeśli ktoś nie będzie miał możliwości wydrukowania tych dokumentów do wypełnienia w domu można zgłosić się po nie do rejestracji w Centrum Medycznym Siepraw.

Druki ankiety i oświadczenia będą też możliwe do pobrania w Urzędzie Gminy.