Sposób wyliczenia składek zdrowotnych, obowiązek poboru składek zdrowotnych
W zakresie związanym z obliczeniem, pobraniem oraz wpłatą odpowiedniej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne pomocna będzie infolinia ZUS pod numerem telefonu 22-560-16-00. Konsultanci są dostępni pon. - pt. w godz. 7.00 - 18.00.
Możecie także Państwo kontaktować się z infolinią Polskiego Ładu pod numerem telefonu 22-765-64-64. Konsultanci są do Państwa dyspozycji poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Macie Państwo również możliwość skorzystania ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox) na stronie https://www.gov.pl/web/polski-lad.

Wątpliwości merytoryczne – podatkowe – związane z Rozporządzeniem w sprawie przedłużania terminów poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – Dz. U z 2022 r. poz. 28.
W zakresie wątpliwości podatkowych związanych z stosowaniem przepisów nowego mechanizmu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych możecie Państwo uzyskać informacje:
Korzystając z dostępnych informacji na stronach internetowych :

  • Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – nowe zasady rozliczania zaliczek oraz na stronie www.gov.pl w zakładce Ministerstwo Finansów- Aktualności – Wiadomości - znajdziecie Państwo informacje oraz Webinarium wraz z prezentacją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów z praktycznym przewodnikiem dotyczącym zmian.

https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/nowe-zasady-rozliczania-zaliczek/

https://www.gov.pl/web/finanse/webinarium-polski-lad---nowy-mechanizm-po....

  • Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – Komunikat Instrukcja dla płatnika znajdziecie Państwo wytyczne w jaki sposób krok po kroku płatnik jest zobowiązany wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy wg nowego mechanizmu.

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/komunikat-instrukcja-dla-platnika-...

Telefonicznie – kontaktując się z infolinią Polskiego Ładu pod numerem telefonu 22-765-64-64. Konsultanci są do Państwa dyspozycji poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Macie Państwo również możliwość skorzystania ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox) na stronie https://www.gov.pl/web/polski-lad

Telefoniczne – kontaktując się z Krajową Informacją Skarbową . Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 pod numerami: tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych), tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych).

Po połączeniu się z infolinią i wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 8 zostaniesz przekierowany do konsultantów udzielających informacji podatkowych dotyczących Polskiego Ładu i poproszony o określenie tematu rozmowy:
POLSKI ŁAD – wątpliwości dotyczące rozwiązań podatkowych i propozycje rozwiązań

  • Jesteś pracownikiem medycznym – wybierz 0
  • Podatek od towarów i usług, identyfikacja podatkowa – wybierz 1
  • Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – wybierz 2
  • Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – wybierz 3

Inne wątpliwości merytoryczne niż dot. wskazanego rozporządzenia – dotyczące przepisów Polskiego Ładu- zmian w 2022 r.
W zakresie wątpliwości podatkowych związanych z przepisami Polskiego Ładu i zmian w 2022 roku możecie Państwo uzyskać informacje:

  • Korzystając z dostępnych informacji na stronach internetowych :

Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład znajdziecie Państwo informacje dotyczące:
- PIT 0 da seniorów
- Preferencji dla klasy średniej
- PIT-2
- Informacji dla Płatnika
- zerowego PIT dla rodzin 4+
- wysokości wynagrodzeń (kalkulator wynagrodzeń)
https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/