Szanowni Państwo,
od 24 czerwca działa nowy system e-TOLL do wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd pojazdów ciężkich (o DMC przekraczającej 3,5 t, w tym autobusów) po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych w Polsce. Obecnie trwa okres przejściowy, w którym funkcjonują oba systemy poboru opłat – e-TOLL i viaTOLL.

Obowiązują też nowe zasady korzystania z pasów przejazdowych na autostradach (A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica).

Co się zmieni na tych odcinkach autostrad

  • Jeśli kierowcy korzystają z opłaty manualnej (płatność kartą, gotówką, karty flotowe) muszą wjeżdżać na pasy do tego dedykowane (nie mogą wjeżdżać na pasy oznaczone viaTOLL i e-TOLL).
  •     Obecnie pasy viaTOLL i e-TOLL (skrajne prawe dwa/trzy pasy) są tylko dla użytkowników tych systemów – z zastrzeżeniem użytkowników posiadających anonimowe viaAUTO, którzy także powinni poruszać się pasami poboru opłaty manualnej.
  •     Jeśli kierowcy ci chcą poruszać się pasami dedykowanymi e-TOLL, mogą to zrobić z zainstalowaną bezpłatną aplikacją e-TOLL PL dostępną w sklepach Google Play i APP Store.

Wszelkie niezbędne informacje są w komunikacie (link), a także w dedykowanej zakładce na stronie etoll.gov.pl (link).