Informacje dotyczące stypendium szkolnego na rok szkolny 2018/2018  zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieprawiu informuje, że wnioski o stypendia szkolne na rok szkolny 2018/2019 należy składać w siedzibie Ośrodka, ul. Kawęciny 28 (budynek byłego posterunku Policji) w pokoju nr 3 w terminie od 1 do 15 września 2018 r.


Stypendium szkolne przysługuje:

  • uczniom szkół publicznych i niepublicznych od I klasy szkoły Podstawowej do ukończenia 24 roku życia,
  • uczniom, którzy mieszkają na terenie Gminy Siepraw,
  • uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, przemoc, a także gdy rodzina jest niepełna.

Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż 514,00 zł/ os. w rodzinie.

WARUNKI UBIEGANIA SIĘ O STYPENDIUM SZKOLNE:

1) Warunkiem ubiegania się o przyznanie stypendium szkolnego lub zasiłku jest:

  • złożenie wniosku o przyznanie pomocy materialnej,
  • dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeń o uzyskanych dochodach netto przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku,

2) Druk wniosku dostępny jest w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sieprawiu,
3) Osoby pełnoletnie starające się o stypendium szkolne winny składać wnioski samodzielnie lub przez upoważnionego pełnomocnika.
4) Udokumentowanie poniesionych wydatków na cele edukacyjne – w formie oryginalnych, imiennych faktur lub rachunków.


WYDATKI KWALIFIKOWANE DO STYPENDIUM SZKOLNEGO
1. Podręczniki tj. podręczniki, lektury, słowniki, atlasy, encyklopedie, tablice matematyczne, fizyczne, astronomiczne, mapy, globusy, itp.

2. Pomoce szkolne i pomoce dydaktyczne tj. tornister lub plecak szkolny, torba szkolna, kalkulator, piórnik, przybory geometryczne, zeszyty, bloki rysunkowe, gumki, temperówki, taśma klejąca, klej, długopisy, ołówki, kredki, pisaki, farby, tonery do drukarek i inne przybory związane z zajęciami szkolnymi.

3. Zakup mundurka szkolnego (wraz z fakturą/rachunkiem za zakup mundurka szkolnego należy przedłożyć zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, ze mundurek szkolny jest wymagany przez szkołę).

4. Zakup stroju galowego wymaganego przez szkołę.

5. Zakup stroju sportowego na zajęcia wychowania fizycznego:

  • Spodenki sportowe/szorty/getry/leginsy – maks. 1 szt. w semestrze,
  • Koszulki sportowe (t-shirt) – maks. 2 szt. w semestrze,
  • Dres – maks. 1 komplet w semestrze – czyli spodnie dresowe i bluza,
  • Skarpetki/podkolanówki na zajęcia w-f maks. 2 pary w semestrze,
  • Obuwie sportowe na obowiązkowe zajęcia w-f (np. adidasy, tenisówki, halówki, trampki) maks. 2 pary w semestrze jeśli szkoła wymaga na zajęcia w-f dwóch par obuwia sportowego, jedna para na zajęcia na hali sportowej, a druga na zajęcia na boisku szkolnym.

6. Zakup odzieży, obuwia i przyrządów niezbędnych do odbycia praktyk szkolnych zawodowych (wraz z rachunkiem/ fakturą należy przedłożyć zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że zakupione rzeczy są wymagane przez szkołę).

7. Pokrycie kosztu wyjazdu na wycieczki szkolne, zieloną szkołę, wyjazdy do kina, teatru, muzeum (wyjście w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych) – wymagane jest przedłożenie zaświadczenia ze szkoły o poniesionym wydatku.

8. Basen (opłata za uczestnictwo w szkółkach pływackich, strój kąpielowy, czepek, klapki na basen, okulary pływackie itp.)

9. Pokrycie kosztu udziału w zajęciach edukacyjnych  wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą (dodatkowa nauka języka obcego, szkoła muzyczna, nauka tańca, zajęcia sportowe itp.).

Nie będą uwzględniane wydatki o charakterze nieedukacyjnym np. kurtki, rajstopy, skarpety, bielizna osobista, swetry, czapki, strój na studniówkę, strój pierwszokomunijny, obuwie i odzież codziennego użytku itp.

Stypendium szkolne nie może zostać przeznaczone na wsparcie materialne rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej, ale na pomoc uczniowi w dostępie do edukacji, wyrównaniu jego szans edukacyjnych.


Opinia Ministerstwa Edukacji Narodowej
„… Obuwie i odzież mogą stanowić pomoc o charakterze edukacyjnym, jedynie w sytuacji, gdy wiążą się w sposób oczywisty i bezpośredni z procesem edukacyjnym ucznia (np. kimono dla ucznia trenującego karate). Natomiast zakup codziennej odzieży lub obuwia, umożliwiającego uczniowi dotarcie do szkoły (kurtka, buty) leży w kompetencji resortu polityki społecznej i nie powinien być finansowany w ramach stypendium szkolnego”.


UWAGA

  1. 1. Dowód potwierdzający poniesione wydatki (oryginał faktury, rachunku) musi być imiennie wystawiony na wnioskodawcę (rodzica/ opiekuna prawnego lub pełnoletniego ucznia). Faktury i rachunki muszą zawierać wszystkie wymagane przepisami elementy, m. in. Datę wystawienia, numer dokumentu itp.
  2. 2. Przy wystawianiu faktury/rachunku należy zwrócić uwagę na nazewnictwo zakupionych artykułów, aby było zgodne z nazwami umieszczonymi w /w katalogu wydatków kwalifikowalnych, przede wszystkim istotne jest by np. plecak miał adnotacje „szkolny”, a obuwie, spodenki miały adnotacje „sportowe”
  3. Jeżeli zakupiony artykuł nie ma takiego przymiotnika w nazwie umieszczonej na Fakturze/rachunku, to dopuszcza się na odwrocie faktury/rachunku sporządzenie odpowiedniej adnotacji przez sprzedawcę, która umieści opis, pieczęć i czytelny podpis.