Czcionka

2018 ROK


Dzień Seniora

21 stycznia odbył się Dzień Seniora w Czechówce. Jak co roku spotkanie było okazją do podzielenia się opłatkiem, kolędowania i wspólnej zabawy. Wydarzenie swoim koncertem uświetnił dziecięcy zespół instrumentalny wraz z chórem ze Szkoły Podstawowej w Czechówce.
W ostatni weekend miesiąca Sieprawianie spotkali się natomiast podczas Dnia Seniora w Sieprawiu. Opłatek był okazją do wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie – w tym roku odznaczenie otrzymało sześć par z Gminy Siepraw. 28 stycznia odbyły się również Jasełka „Starcie dwóch mocy” w wykonaniu dzieci i młodzieży z całej gminy pod kierownictwem ks. Wojciecha Gazdowicza oraz Katarzyny Gancarz.


XII Warsztaty Gospel w Sieprawiu

Ferie dla wielu z nas to czas odpoczynku i regeneracji sił. Są jednak i tacy, którzy spędzają je aktywnie, niekoniecznie uprawiając sporty zimowe…
Już od dwunastu lat pokaźna grupa zapaleńców decyduje się spędzić jeden z feryjnych weekendów w Sieprawiu podczas Warsztatów Gospel. W tym roku grupa ta  liczyła około 270 osób.
XII Warsztaty Gospel w Sieprawiu odbyły się w dniach 9-11 lutego. Tegoroczne warsztaty chóralne poprowadzili instruktorzy z Wielkiej Brytanii – Colin Williams oraz goszczący już wielokrotnie w Sieprawiu Colin Vassell. Od kilku lat równolegle do sieprawskich  warsztatów wokalnych odbywają się również warsztaty bębniarskie, które w tym roku poprowadził Marcel Zambrzycki.
Tegoroczni uczestnicy przyjechali z różnych zakątków Polski. Znaczną część z nich stanowiły osoby z Małopolski, do Sieprawia przyjechali jednak również uczestnicy z Podkarpacia czy ze Śląska. Tym razem duży odsetek gości stanowiły zorganizowane chóry. Jak co roku organizatorzy zapewnili części z uczestników możliwość noclegu.
Warsztaty rozpoczęły się w piątkowe popołudnie rejestracją oraz pierwszymi próbami chórzystów i bębniarzy. Sobota upłynęła na wielogodzinnych próbach, zakończyła się natomiast dedykowaną uczestnikom i uświetnioną ich śpiewem Mszą Świętą w Sanktuarium bł. Anieli Salawy w Sieprawiu. Niedziela stanowiła trzeci dzień intensywnych prób, będąc jednocześnie zwieńczeniem wysiłków chórzystów i bębniarzy.
O godzinie 17:30 w hali sportowo-widowiskowej w Sieprawiu odbył się bowiem koncert finałowy warsztatów, do którego uczestnicy przygotowywali się przez cały weekend. Na scenie przed salą pełną widowni stanęły wszystkie osoby biorące udział w warsztatach. Koncert chórzystów został wzbogacony występem bębniarzy, którzy mieli okazję zagrać wspólnie z chórem i resztą instrumentalistów. Orkiestrę poprowadził dyrygent, który już od 12 lat współtworzy sieprawskie warsztaty – Szymon Markiewicz. Tradycją stało się, iż koncertom finałowym Warsztatów Gospel w Sieprawiu towarzyszy zbiórka pieniędzy na cele charytatywne. W tym roku wolontariusze zbierali datki na rzecz dwuletniego Franciszka, mieszkańca Gminy Siepraw, który od dnia narodzin spędza znaczną część swojego dzieciństwa w szpitalu, zmagając się z trudnymi do zdiagnozowania chorobami.
W tym roku Warsztaty Gospel w Sieprawiu odbyły się już po raz dwunasty. Była to edycja wyjątkowa – choć przyjechało jedynie 270 osób (raczej aż 270!), liczba zarejestrowanych uczestników po raz pierwszy osiągnęła pułap 320 osób. Jest to dla Sieprawia dobry znak, oznacza bowiem, że sieprawskie Warsztaty Gospel z roku na rok przyciągają coraz więcej ludzi. Coraz więcej osób przyjeżdża również na koncert finałowy, dając się zarazić muzyką Gospel.


Konkurs Palm Wielkanocnych

Jak co roku tuż przed Świętami Wielkanocnymi  odbył się w naszej gminie Konkurs Palm. W tym roku udział wzięło 29 prac. Palmy oceniane były przez jury powołane przez GOKiS w dwóch kategoriach – prace grupowe oraz indywidualne – w poszczególnych przedziałach wiekowych.  Ocenie podlegały: staranność i pracochłonność pracy, kompozycja palmy oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. Oficjalne ogłoszenia wyników oraz rozdania nagród odbyły się 25 marca w kościołach w Zakliczynie i Sieprawiu. Cieszymy się, że z roku na rok udaje się w Sieprawiu kultywować tradycje wielkanocne i mamy nadzieję, że również za rok spotkamy się wspólnie podczas kolejnego konkursu palm.


Gminny Konkurs Recytatorski

W dniach 14 i 15 maja w Domu Kultury w Sieprawiu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Bądź wierny. Idź. W etapie gminnym udział wzięli laureaci przeglądów szkolnych, zorganizowanych w każdej z pięciu placówek oświatowych. Tematami przewodnimi tegorocznego konkursu były 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20 rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Konkurs w poszczególnych kategoriach wiekowych podzielony był na turniej recytatorski (utwory poetyckie) oraz turniej „wywiedzione ze słowa” (proza, utwory muzyczne, kolaże literackie). W dniu 14 maja odbył się przegląd dedykowany dla klas I-III, 15 maja natomiast dla klas VII i uczniów gimnazjum. Łącznie w konkursie recytatorskim udział wzięło 71 osób. Występy dzieci oceniane były pod kątem następujących kryteriów: dobór tekstów w odniesieniu do możliwości wykonawczych recytatora, interpretacja tekstu, prezentacja tekstu (dykcja, ruch sceniczny), ogólny wyraz artystyczny. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc w każdej z kategorii wiekowych w obu turniejach otrzymali nagrody w formie bonów do sklepu Empik oraz słodkich upominków. Laureatów konkursu usłyszeć będzie można w listopadzie podczas odchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


V Bieg Sieprawska Piątka

26 maja 2018 roku odbyła się w naszej gminie V edycja Biegu Sieprawska Piątka.
Impreza organizowana przez GOKiS już od pięciu lat kierowana jest do mieszkańców Sieprawia oraz miłośników biegania z całej Polski. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku udział wzięło w niej łącznie 303 uczestników. Biegi zorganizowane były na dystansach 500m (dzieci w wieku 7-9 lat), 1km (dzieci 10-13 lat), 2km (młodzież  14-16 lat) oraz 5 km (od 17 roku życia). Każdy z uczestników otrzymał przy rejestracji pakiet startowy, a po ukończeniu biegu pamiątkowy medal. W ramach przygotowania do startu biegacze mogli wziąć udział w ćwiczeniach rozciągających prowadzonych przez Active Academy. Nad bezpieczeństwem na trasie biegu głównego czuwały jednostki OSP Gminy Siepraw, Policja Powiatowa z Myślenic oraz Maltańska Służba Medyczna. W organizację wydarzenia jak co roku zaangażowali się również wolontariusze z sieprawskiego gimnazjum.  
Mimo niesprzyjających prognoz pogoda podczas wydarzenia dopisała. Po ukończeniu biegów uczestnicy mieli okazję zregenerować swoje siły dzięki daniom z grilla oraz potrawom i ciastom regionalnym przygotowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Czechówki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zakliczyna.
Tegoroczna edycja była dla naszej gminy szczególna. Po raz pierwszy bowiem w biegu udział wzięła nasza własna sieprawska reprezentacja. Grupa Biegowa Sieprawska Piątka oprócz czynnego udziału w biegu zachęcała również mieszkańców gminy do dołączenia do wspólnych treningów.


Gminny Dzień Dziecka w Sieprawiu

W tym roku gminne obchody Dnia Dziecka zorganizowane zostały 3 czerwca w Sieprawiu na terenie Kompleksu Sportowego „Słoneczny Park”. Program, choć kierowany głównie do dzieci i młodzieży, gwarantował dobrą zabawę wszystkim uczestnikom, również tym starszym.
W tym dniu gościliśmy w Sieprawiu zespół BLACK and WHITE – uczestników Mam Talent, You Can Dance i Got To Dance, którzy zagwarantowali wspaniałe show taneczne. Dzieci miały okazję nie tylko podziwiać ich występy, ale również zatańczyć z zespołem na scenie, nauczyć się podstawowych kroków, a nawet zademonstrować swoje własne umiejętności. Swoim talentem pochwaliły się również dziewczynki z grup Zakręcone Baletnice i Słodkie Laleczki, które w czasie cotygodniowych zajęć w Domu Kultury pod kierunkiem Galyny Koval przygotowały wspaniałe pokazy baletowe.
Podczas niedzielnego spotkania nie zabrakło też animacji i wspólnej zabawy. Przez całą imprezę dzieci mogły bawić się z duetem Duo Paulo, który zorganizował maluchom wspólną rozrywkę oraz pokazy magi. Każdy z uczestników miał też szansę wziąć udział w konkursach sprawnościowych i rodzinnej grze Jaka To Melodia, otrzymując za udział nagrody i słodkości. Nie zabrakło też wymalowanych buziek, dzięki czemu każdy maluch mógł spędzić Dzień Dziecka na swój własny, oryginalny sposób.
Na pragnących silniejszych przeżyć czekała Wirtualna Rzeczywistość, która sprawiła, że każde dziecko mogło poczuć się jak na prawdziwym Rollercoasterze. Dla tych, którzy chcieli spędzić swoje święto w sportowym duchu Rodzinny Klub Sportowy Rakieta zapewnił lekcje tenisa ziemnego, a Active Academy konkurencje na torze przeszkód. Specjalnie na Dzień Dziecka pokaz kickboxingu przygotowała również Akademia Sztuk Walki FIGHTER z Mogilan. Dobrą zabawę zapewniła też dmuchana zjeżdżalnia, a dla wszystkich spragnionych po aktywnej zabawie gości czekały lody i dania z grilla.


I semestr warsztatów zakończony

26 czerwca 2018 roku w Domu Kultury odbyło się zakończenie I semestru warsztatów tańca ludowego organizowanych w ramach programu Matecznik Tradycji.
Było muzycznie, tanecznie i kolorowo!


Wystawa „Siepraw z lotu ptaka”

Zapraszamy do Domu Kultury na wystawę zdjęć Wojciecha Kowalczyka pod nazwą „Siepraw z lotu ptaka”. Organizatorami wystawy jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Sieprawskiej we współpracy z GOKiSem i Biblioteką Publiczną.


Wakacyjna zumba

Choć może pogoda za oknem na to nie wskazuje, dziś pierwszy dzień wakacji!!! Na dobry początek letniego wypoczynku mamy dla Was zaproszenie na WAKACYJNĄ ZUMBĘ. Zapraszamy w piątek 6 lipca o godzinie 18:00 na scenę plenerową przy LKS Karpaty - pierwsze zajęcia w formie charytatywnej dla Stasia Wincenciaka z Myślenic.


Uroczystości z okazji 10 lat współpracy między OSP Gminy Siepraw i Spišský Štvrtok

15 lipca odbyły się w Sieprawiu uroczystości z okazji 10 lat współpracy pomiędzy OSP Gminy Siepraw i Spišský Štvrtok. Strażacy z partnerskich gmin wzięli dział w Mszy Świętej w Sanktuarium bł. Anieli Salawy oraz uroczystym apelu przy budynku OSP w Sieprawiu. Następnie odbyły się zawody strażackie, w których konkurowały jednostki z terenu Gminy Siepraw, a goście ze Słowacji zademonstrowali własne manewry strażackie. Podczas wydarzenia zobaczyć można było również pokaz ratownictwa medycznego, przygotowany przez nasze gminne jednostki. Podczas zawodów odbyła się kwesta na rzecz strażaka z Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, który na krótko przed sieprawskimi uroczystościami uległ wypadkowi. Zawody zakończyły się wspólną biesiadą przy grillu.
Strażaków ze Słowacji gościliśmy w Sieprawiu przez dwa dni. W niedzielę odbyły się uroczystości i zawody strażackie, w poniedziałek natomiast nasi goście mieli okazję zwiedzić Podziemia Rynku w Krakowie, Kościół Mariacki oraz odwiedzić grób bł. Anieli Salawy w Bazylice Franciszkańskiej. Słowacy zostali również przyjęci na wizytę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Po wspólnym obiedzie nasi goście wyruszyli z Krakowa w kierunku Spišskýego Štvrtoku.


Sieprawianie u Słowaków

W niedzielę 26 sierpnia Grupa Folklorystyczna "Sieprawianie" gościła w partnerskiej Gminie Spišský Štvrtok na Słowacji podczas XI Dni Folkloru. Zespół miał okazję poznać działalność słowackich grup regionalnych oraz zaprezentować własne przedstawienie "Karczma u Mojszego", oparte na folklorze Małopolski.
 
Siepraw współpracuje z Gminą Spišský Štvrtok już od 12 lat. Przedstawiciele obu gmin co roku spotykają się podczas różnych wydarzeń na Słowacji lub w Sieprawiu. W zeszłym roku podczas Pikniku w Sieprawiu gościliśmy w naszej gminie Zespół Folklórna Skupina Štvrtočan, a w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna ze Spišskýego Štvrtoku odwiedziła nas 15 lipca podczas zawodów strażackich.


Półkolonia letnia 2018

Upragnione i wyczekiwane, gorące i słoneczne, to… oczywiście wakacje, czas , w którym uczniowie mogą wreszcie odpocząć, poleniuchować, podróżować i bawić się od rana do wieczora. Możliwość aktywnego i radosnego wypoczynku zapewniła dzieciom i młodzieży Gmina Siepraw, tradycyjnie organizując półkolonie letnie od 16 do 26 lipca. Uczestniczyło w nich aż 304 dzieci z terenu naszej gminy. Opiekę nad uczestnikami sprawowało 19 wykwalifikowanych wychowawców, a kierownictwo w poszczególnych placówkach objęły niezawodnie: pani Agata Zduń – Siepraw, pani Natalia Postrzech – Czechówka i pani Renata Nowak-Karcz – Zakliczyn.

Pierwszy dzień półkolonii dzieci spędziły w swoich placówkach, gdzie zostali zapoznani z regulaminem oraz programem półkolonii. W trosce o bezpieczeństwo wychowanków, w każdej placówce odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Policji, którzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się na drogach, podczas wycieczek pieszych i autokarowych oraz zabaw nad wodą. Zostały przypomniane i utrwalone numery alarmowe, a dzieci uzyskały wiedzę o bezpiecznych i skutecznych sposobach reagowania i udzielania pomocy. Pozostały czas w tym dniu dzieci spędziły na grach i zabawach sportowych.

W pierwszym tygodniu niestety pogoda nas nie rozpieszczała. W związku z ciągłymi opadami program ramowy półkolonii uległ zmianie. Zamiast pobytu na basenie we wtorek, dzieci udały się do Kina Cinema City w Krakowie na film animowany „Iniemamocni 2”. Pochmurną środę dzieci również spędziły w Krakowie, tym razem podziwiając faunę i florę w Ogrodzie Zoologicznym, gdzie największą atrakcją okazały się niewidziane dotychczas pingwiny. Warto jednak wspomnieć, że krakowskie zoo zajmuje powierzchnię 20 ha i mieszka w nim aż 260 gatunków zwierząt. Udało się nam również wziąć udział w pokazie karmienia słoni a najmłodsi dzięki możliwości bliskiego kontaktu ze zwierzętami w Mini Zoo, mogli sami karmić przygotowaną paszą kucyki, lamy, króliczki i inne młode zwierzęta. Najbardziej wytrwali, mimo deszczowej pogody, udali się na Kopiec Piłsudskiego, największy z pięciu istniejących w Krakowie kopców i największy w Polsce, a znajdujący się w pobliżu zoo w Lesie Wolskim. Deszczowe chmury również w czwartek i piątek wymusiły na organizatorach plan zastępczy. Nie zabrakło jednak fajnych pomysłów i ciekawych rozwiązań. W tych dniach dzieci młodsze spędzały czas na zabawach w Gibolandzie czy Parku Zabaw HipiHop w Myślenicach, ale również odwiedziły kino w Dobczycach, oglądając bajkę pt.: "ROCK DOG - PIES MA GŁOS!". Grupy starsze próbowały swoich sił w kręgielni oraz na basenie krytym w Myślenicach. Były też spacery, lody i zabawy w grupach.

Drugi tydzień przywitał nas piękną, słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami. W poniedziałek wszystkie grupy udały się do Parku Wodnego w Krakowie, gdzie pod czujnym okiem ratowników i wychowawców, mogły korzystać z przeróżnych atrakcji wodnych, zjeżdżalni, jacuzzi, fontann i bawić się aktywnie w basenach. Kolejne dwa dni dzieci spędziły na basenie w Dobczycach, gdzie korzystały z kąpieli wodnych i słonecznych. Tam też mieli okazję do zabaw i gier ruchowych na obiektach sportowych „Jałowcowa Góra”.

W czwartkowe popołudnie tradycyjnie został zorganizowany piknik na zakończenie półkolonii. Dzieciom młodszym zapewniono atrakcje w wesołym miasteczku, natomiast grupy starsze spędzały czas na basenie. Wszyscy mogli posilić się kiełbaskami z grilla, zjeść watę cukrową i lody. Tego dnia odbył się również półkolonijny festiwal „Twoja twarz wygląda znajomo”, gdzie uczestnicy musieli ucharakteryzować się na wybraną przez siebie znaną osobę. Za najbardziej pomysłowe i najlepsze podobizny, organizatorzy przyznali nagrody rzeczowe.

Ostatni dzień półkolonii to tradycyjnie wyjazd do kina Cinema City w Krakowie. Tym razem dzieci obejrzały film przygodowy „Kuba Guzik”, opowiadający historię sympatycznego, ciekawego przygód chłopca - tytułowego bohatera, jego wiernego przyjaciela i ich niezwykłej lokomotywy. Po powrocie do placówek półkolonia została zakończona.

Dwutygodniowy wakacyjny czas był dla dzieci okazją do wzajemnych spotkań, zabaw, integracji oraz ciekawego i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Mamy nadzieję, że w pozostały czas wakacji nie zabraknie słońca, a dzieci spędzą go równie aktywnie, ciekawie i przede wszystkim bezpiecznie.

J. Ralska-Lenart


Muzyczna Noc Przebojów

Zapraszamy na Muzyczną Noc Przebojów - 11 sierpnia, kompleks sportowy "Słoneczny Park" w SieprawiuHistoria starego kościoła parafialnego w Sieprawiu

Od niedzieli w Starym Kościele oglądać można wystawę zdjęć ukazującą historię starego kościoła parafialnego w Sieprawiu. To świetna okazja, by zobaczyć jak kościół wyglądał przed pożarem, po pożarze, który miał miejsce 50 lat temu oraz jak wyglądały prace nad odbudową budynku.
Poniżej krótka relacja z otwarcia wystawy.


Muzyczna Noc Przebojów 2018 za nami

Za nami Muzyczna Noc Przebojów 2018, która odbyła się na kompleksie sportowo-rekreacyjnym "Słoneczny Park" w Sieprawiu w sobotę 11 sierpnia br. Na szczęście pogoda się wyklarowała i widzowie mogli podziwiać na scenie te uznane i te wschodzące gwiazdy polskiej muzyki. Na początek zaśpiewała dla publiczności Angelika Kot (The Voice of Poland), prezentując swój niewątpliwie duży wokalny talent. Kolejnym wykonawcą był Norbi - uznany na rynku piosenkarz, a przy okazji dziennikarz i prezenter radiowy, który wykonał kilka swoich przebojów w duecie z Michałem Gęsikowskim, niegdysiejszym finalistą polskiej edycji programu "Idol". Po nich wystąpiła prawdziwa gwiazda rocka - zespół Wanda i Banda  z charyzmantyczną i pełną energii wokalistką i liderką zespołu - Wandą Kwietniewską. Występ rockmanów był prawdziwą ucztą dla ucha, szczególnie dla tej części publiczności, która pamięta lata świetności bandu, czyli obecnych 40-sto, 50-cio latków. Mogliśmy usłyszeć największe przeboje zespołu takie jak "Nie będę Julią", "Siedem życzeń", "Kochaj  mnie kochaj" oraz na bis "Hi fi Superstar". Ostatnim występującym wykonawcą była Martyna Pawłowska z zespołem True Colors Cover Band, specjalizującym się, jak sama nazwa wskazuje, w graniu największych przebojów innych zespołów. Całość zakończyła dyskoteka, która trwała do 2.00 w nocy. XX Dożynki Powiatowe w Raciechowicach

26 sierpnia Stowarzyszenie Przyjaciół Zakliczyna oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Czechówce wzięły udział w XX Dożynkach  Powiatowych w Raciechowicach. Zgodnie z tradycją Panie przygotowały wieniec dożynkowy, upiekły wiejski chleb oraz odśpiewały pieśń  dożynkową, dziękując za tegoroczne plony oraz życząc władzom i  mieszkańcom powiatu urodzaju na przyszły rok.

W imieniu samorządu Gminy Siepraw za plony, przygotowane wieńce i chleb dożynkowy dziękował Wójt Gminy Tadeusz Pitala.Siepraw bez barier

W niedzielę 9 września, w dniu odpustu ku czci bł. Anieli Salawy, przy hali sportowej w Sieprawiu odbył się piknik integracyjny Siepraw Bez Barier. Mieszkańcy Sieprawia spotkali się wspólnie z podopiecznymi Fundacji na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy i pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kluzeka w Krakowie. Podczas wydarzenia wystąpili Orkiestra Dęta "Sieprawianka", Grupa Folklorystyczna "Sieprawianie" oraz Angelika Kot. Program artystyczny uzupełniły wspólne animacje i zabawy integracyjne.