W związku z pojawieniem się na profilu Facebook Dawid Lenczowski - Kandydat na Wójta Gminy Siepraw (https://www.facebook.com/Dawid-Lenczowski-Kandydat-na-W%C3%B3jta-Gminy-Siepraw-2260341200863040/) nieprawdziwych informacji na temat zanieczyszczenia w potoku płynącym przez Siepraw ze Świątnik Górnych Urząd Gminy Siepraw informuje:
1.    Na zebraniu wiejskim w Sieprawiu w dniu 13 czerwca 2018 r. w Sieprawiu zostało dokonane zgłoszenie zanieczyszczenia rzeki Sieprawka, a nie potoku płynącego ze Świątnik: „Pan Z. G. poinformował, że rozbudowuje się Słoneczny Park, powstają ścieżki rowerowe, ale trzeba zauważyć co się stało z rzeką, bo jak coś z nią nie zrobimy to tam będzie ściek – prawdopodobnie coś się stało w garbarni i to jest przyczyną tej sytuacji, bo to jest taki ściek przemysłowy” (Protokół Nr 1/2018 z zebrania wiejskiego sołectw wsi Siepraw I, Siepraw II, Siepraw III, które odbyło się w dniu 13 czerwca 2018 roku w sali konferencyjnej przy hali sportowej w Sieprawiu). Urząd Gminy Siepraw podjął interwencję w tej sprawie, która skończyła się kontrolą Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w zakładzie garbarskim.
2.    W związku z informacją, która pojawiła się w dniu dzisiejszym (16.10.2018 r.) na profilu Facebook Dawid Lenczowski - Kandydat na Wójta Gminy Siepraw Urząd Gminy Siepraw podjął interwencję u Burmistrza Świątnik Górnych w związku z prawdopodobnym pochodzeniem zanieczyszczeń ze znajdującej się przy granicy Gminy Siepraw świątnickiej oczyszczalni ścieków oraz wystosował pismo w trybie pilnym do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o natychmiastową kontrolę jakości wody w potoku, załączając wyniki badań z dnia 27.08.2018 r.
3.    Urząd Gminy podjąłby interwencję znacznie wcześniej gdyby Wiceprzewodniczący Rady Gminy  Dawid Lenczowski, posiadając wyniki badań od 31.08.2018 r. przekazał je do tut. Urzędu, zarządcy potoku (PGW Wody Polskie) lub instytucji kontrolnych zaraz po otrzymaniu z laboratorium.


Tadeusz Pitala
Wójt Gminy Siepraw