W poniedziałek 25 marca br. gościliśmy w Sali Konferencyjnej przy Hali Sportowej w Sieprawiu Minister Przedsiębiorczości i Technologii - Jadwigę Emilewicz. Spotkała się ona z lokalnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami samorządu. Na początku Wójt Tadeusz Pitala powitał przedstawicielkę Rządu RP  i podziękował za możliwość spotkania i dyskusji o ważnych sprawach.  

Następnie Minister Emilewicz również podziękowała za przybycie zebranym, opowiedziała o inicjatywach w swoim Ministerstwie, które mają za zadanie ułatwić życie prowadzącym biznes.  Na początku podniosła problem zatorów płatniczych, sprawy kredytowania się większych przedsiębiorców u mniejszych, płacąc im niejednokrotnie bardzo późno za usługi czy towar. Proponowane zmiany przez Ministerstwo to skrócenie okresu zapłaty za fakturę do 30 dni. Koleje wdrażane udogodnienie to konieczność zapłaty podatku dopiero po zapłaceniu za fakturę, a nie tak jak było dotychczas po wystawieniu faktury.

Kolejną poruszaną sprawą była jakość powietrza i programy pilotażowe oraz ogólnopolskie, którymi Minister Emilewicz się zajmuje. Omówiła Fundusz Termomodernizacyjny dla domów wielorodzinnych oraz wprowadzany aktualnie program „Czyste Powietrze”. Minister określiła te działania jako „programy cywilizacyjne”, które są fundamentalne dla dalszego rozwoju naszego społeczeństwa.

Trzecim tematem były ceny energii oraz odnawialne źródła energii. Stwierdziła, że ostatni wzrost cen związany jest z polityką klimatyczną i narzuconymi Polsce opłatami za emisję  dwutlenku węgla, a także wzrostem cen węgla w Polsce i na świecie – podstawowego surowca energetycznego w naszym kraju. Ministerstwo Przedsiębiorczości proponuje w tym temacie Program Energia+, mającego umożliwić małym i średnim przedsiębiorcom oraz samorządom produkcję energii odnawialnej na własne potrzeby z możliwością oddawania nadwyżek do sieci, co wcześniej było nieopłacalne.

Na zakończenie spotkania Pani Minister odpowiedziała na pytania Wójta i przedsiębiorców, dotyczących wcześniej poruszanych kwestii: cen gazu, palenia odpadów drewnianych poprodukcyjnych, produkcji energii z elektrowni wodnych, sprawy zrównania podatku VAT na systemy OZE montowane na dachach oraz gruncie, czy też stabilności krajowego systemu energetycznego wobec upowszechnienia się produkcji energii z paneli fotowoltaicznych.

Minister Emilewicz obiecała, że nie jest to jej ostatnia wizyta w Gminie Siepraw i z wielką chęcią będzie tutaj gościć w przyszłości.